Dnes je 9. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Tunisští Židé z Djerby masově imigrují do Izraele – i se svými zesnulými členy rodiny

28. 7. 2016, -jg- |  Svět

DJERBA – Židé z tuniského poloostrova Djerba migrují kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci do Izraele a mnoho z nich si přitom přeje exhumovat a vzít si s sebou ostatky svých členů rodiny a znovu je pohřbít v Izraeli. Josif Sabbagh (42) z místní židovské komunity sdělil nedávno listu Guardian, že každý rok exhumuje na židovském hřbitově u synagogy El Ghriba na Djerbě několik desítek hrobů právě pro tyto účely. „Některé kosti jsou 80 až 90 let staré. Když je nadzdvihnete, mohou se zlámat,“ říká Sabbagh. Židé opouštějí Djerbu kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci a úbytku turistů. Loni v létě útočník napojený na Islámský stát (ISIS) na tuniské pláži zastřelil 38 turistů, hlavně Britů, a samotná synagoga na Djerbě se stala terčem útoku Al-Kaidy v roce 2002, kdy při sebevražedném atentátu zemřelo 21 lidí. Navíc území na jih od Djerby je považováno za infiltrované skupinou ISIS. Strach z útoků snížil i počet židovských poutníků, kteří se na Djerbu sjížděli na svátek Lag ba-omer, kdy si připomínali památku učence a mystika Šimona bar-Jochaje. V roce 2011 byla kvůli tuniské revoluci pouť zrušena a loni se událost odehrávala pod přísnou bezpečnostní ostrahou.

Poutníci museli procházet detektory kovu a checkpointy, kde hlídali příslušníci speciálních složek. Těžce ozbrojená vozidla hlídala situaci na zemi a ze vzduchu byla bezpečnost monitorována vrtulníky.

Populace tuniských Židů, jejichž přítomnost na poloostrově Djerba se datuje do období zničení prvního židovského Chrámu v Jeruzalémě v roce 586 př. o. l., se za posledních 50 let značně zredukovala. Kdysi žilo napříč Tuniskem asi 100 tisíc Židů. V době největších perzekucí mezi lety 1940 až 1960 většina odešla převážně do Izraele. Dnes žije na Djerbě asi 1100 Židů a 2000 v celém Tunisku.

Co se týká dvaačtyřicetiletého Josifa Sabbagha, který svým souvěrcům pomáhá s exhumací pozůstatků jejich milovaných, on sám už o přestěhování do Izraele uvažoval. Co jej ale zatím vždy odradilo jsou vyšší náklady na živobytí v Izraeli. Když však zemřel jeho otec, poslali on a jeho sourozenci otcovo tělo do Izraele, kde ho pohřbili v Jeruzalémě. „Ale co se týká starých pozůstatků, myslím, že kosti by měly zůstat tam, kde jsou,“ myslí si Sabbagh.