Dnes je 9. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Tunisko: židovská komunita se islamistů neobává

7. 3. 2011, redakce |  Svět

Tuniští Židé se zatím vzestupu islamistů neobávají, informoval v reportáži německý židovský týdeník Jüdische Algemeine. V zemi sice v posledních týdnech došlo k několika útokům na židovské objekty, před synagogou v Tunisu skandovali demonstranti antisemitská hesla a ve středním Tunisku také ke žhářských útokům, představitelé komunity však nejsou podle Jüdsche Algemeine znepokojeni.

Žhářské útoky, které poškodily část synagogy včetně svitku Tóry, byly údajně dílem vandalů a nebyly namířeny proti Židům, řekl časopisu předseda tuniské židovské komunity Roger Bismuth. Podle dalšího představitele místní komunity Georgese Tibiho stojí na straně Židů také armáda, média a většinové veřejné mínění.

Oba citovaní předáci židovských komunit se prý také shodli, že ačkoli je opatrnost na místě, islamistický obrat zemi nehrozí. Místní odnož Muslimského bratrstva totiž již deklarovala, že se vzdává násilí a chce respektovat lidská práva a demokracii. Oba upozornili také na to, že během revoluce byly dostti aktivní také ženy, které by si svá práva nenechali vzít, a že pro zemi jsou důležité příjmy z turismu. Radikální islamisté proto snad nemají příliš mnoho šancí.

Roger Bismuth v reportáži deníku Jerusalem Post rovněž prohlásil, že “Židé se cítí být součástí revoluce a jsou rádi, že diktátorství pominulo”, ačkoli jistá obava z toho, někdo situace využije.