Dnes je 22. 5. 2018
Zpravodajství
O projektu

„Trumpleak“ údajně ohrozil izraelského agenta uvnitř ISIS

19. 5. 2017, -rjw- |  Svět

WASHINGTON – Prezident USA Donald Trump údajně sdělil minulý týden ruskému ministru zahraničí tajné informace, jimiž podle ABC News ohrozil izraelského agenta, působícího v ISIS. Členové izraelské zpravodajské komunity navrhují omezit sdílení tajných informací mezi Izraelem a USA. Agent, jehož Izrael nasadil do řad ISIS, přinesl cenné informace. Mimo jiné zprávu o tom, že ISIS se pokusí propašovat do amerického letadla bombu v notebooku. Uvnitř tohoto zařízení totiž může projít bezpečnostní kontrolou. Informace byla natolik spolehlivá, že Spojené státy uvažují o zákazu notebooků pro všechny lety z Evropy. Jednalo se o informaci vysokého stupně utajení, k níž měl přístup jen omezený okruh osob. Trump a jeho tým považuje sdílení informací za právo každého prezidenta, experti na národní bezpečnost a boj proti terorismu to však považují za zásadní chybu.

Matt Olsen, bývalý ředitel Národního centra pro boj s terorismem prohlásil, že nedošlo jen k ohrožení tohoto konkrétního zdroje, ale i dalších zdrojů do budoucna. „Rusko není součástí koalice proti ISIS a (v této věci) není naším partnerem.“ Podle Dana Shapira, bývalého velvyslance USA v Izraeli, tento incident „dokazuje nedostatečné pochopení pro udržení citlivých informací“ a obává se, že Izrael bude napříště váhat, než Spojeným státům, svému nejsilnějšímu spojenci, nějaké poskytne.

Slon v porcelánu

Shapiro se nemýlí. Podle informací Times of Israel se o takovém omezení v bezpečnostních kruzích skutečně zvažuje. Ke kauze se pro média vyjádřili i dva bývalí ředitelé Mosadu a nebrali si servítky. Šabtaj Šavit (ve funkci 1989-1996) označil Trumpa za „slona v porcelánu“. „Kdyby se mě někdo zítra zeptal, jestli poskytnu nějaké informace CIA, udělal bych všechno pro to, aby je nedostali. Nebo bych chránil napřed sebe a dal jim je, až když budou totálně neutralizované.“ Dani Jatom (ve funkci 1996-1998) v rozhovoru pro Radio 103FM šel ještě dál, když prohlásil: „Američany je třeba potrestat, abychom neměli Trumpa v pozici, kde bude opět v pokušení (udělat něco takového). Nesmíme mu předávat informace, nebo mu poskytovat jen částečné, aby nemohl ohrozit žádný zdroj.“

Zásadní otázkou však je, jak se k tomu postaví současní šéfové izraelských tajných služeb, Yossi Cohen a Herzi Halevi. Kauza Trumpleak bude nepochybně patřit k tématům prezidentovy nadcházející návštěvy Izraele a všichni doufáme, že se bude probírat za zavřenými dveřmi.

Ne Izrael, špion byl Jordánec

Později přinesl katarský zpravodajský kanál Al Jazeera zprávu, podle níž informace, které prezident poskytnul Rusku nepocházely od Izraelců, nýbrž od jordánských zdrojů. Podle zdrojů, které uvádí Al Jazeera, Izrael své lidské zdroje na území Sýrie nevysílá, zatímco Jordánsko ano. „Na rozdíl od Jordánska se Izrael spoléhá na své portfolio elektronického sledování a na sdílení informací se svými arabskými partnery,” řekl jeden ze zdrojů.