Dnes je 12. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Trump: Pokud nedojde k dvoustátnímu řešení, premiérem Izraele bude Mohamed

23. 8. 2018, -jg- |  Svět

AMMÁN – Pokud nedojde k dvoustátnímu uspořádání v palestinsko-izraelském konfliktu, může se stát, že jméno příštího izraelského premiéra bude Mohamed. Tohoto výroku se podle jordánského krále Abdalláha dopustil americký prezident Donald Trump na jejich společné schůzce zkraje tohoto měsíce v Ammánu. Jordánský král na to prý svému americkému protějšku řekl, že „mnoho mladých Palestinců už si dvoustátní řešení nepřeje a raději by žilo spolu s Izraelci v jednom státě s rovnými právy“. Takové uspořádání by podle jordánské hlavy státu znamenalo, že Izrael by ztratil svůj židovský charakter. Podpora dvoustáního řešení, kdy by výsledkem mírových jednání byly dva samostatné státy, izraelský a palestinský, je podle posledního průzkumu na historickém minimu jak u Izraelců, tak Palestinců. Podpořilo by jej dohromady jen 43 % Izraelců i Palestinců. Americký prezident se navíc nechal slyšet, že kvůli jeho rozhodnutí uznat Jeruzalém jako hlavní město Izraele a přesunout tam velvyslanectví USA, zaplatí v mírových jednáních Izrael vyšší cenu.

„Byla to správná věc, protože tím se to vyřešilo,“ řekl v úterý 22. srpna v americkém Charlestonu Donald Trump o svém uznání Jeruzaléma a přemístění ambasády tamtéž. „Kdykoliv byla mírová jednání, nikdy se nedočkali, že by byl Jeruzalém jejich hlavním městem. Tak jsem si řekl – už to shrňme ze stolu. A víte co? Při vyjednáváních bude muset Izrael zaplatit vyšší cenu, protože získali velkou věc,“ pokračoval prezident. Palestinci podle něj „dostanou něco velmi dobrého, protože teď je řada na nich. Nechme se překvapit, co to bude,“ dodal.

Podobných poznámek se Trump dopustil už v minulosti, při rozhovorech s izraelským premiérem Netanjahuem. V květnu na tato slova reagoval izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman s tím, že „platit se musí za vše“, a že „stojí za to být připraven a cenu zaplatit.“ Minulý týden americká administrativa naznačila, že Trumpovým blízkovýchodním plánem, který je v současnosti jedním z nejvíce střežených tajemství Washingtonu, nebudou zcela potěšeni ani Izraelci, ani Palestinci. „Jedině tak se dá dosáhnout skutečného míru. Mír bude mít šanci na úspěch jen tehdy, pokud bude založen na skutečném stavu věcí,“ oznámili tehdy američtí představitelé. Na blízkovýchodním mírovém plánu spolupracují mj. velvyslankyně USA do OSN Nikki Haleyová, Trumpův zeť Jared Kushner, velvyslanec USA do Izraele David Friedman a speciální poslanec pro mezinárodní vyjednávání Jason Greenblatt.

Co se Trumpových poznámek ohledně dvoustátního uspořádání palestinsko-izraelského konfliktu, které měl sdělit jordánskému králi, týká, žertovně na ně odpověděl poslanec izraelského parlamentu Ahmad Tibi (Taal). „Pane prezidente, pletete si jména. Ahmad, ne Mohamed, Ahmad,“ napsal na svůj Twitter. „Naše ideologická opozice vůči Izraeli jako židovskému státu je dobře známá,“ řekl při nedávné palestinské demonstraci proti tzv. zákonu o židovském státě v centru Tel Avivu.

Na schůzce mezi vyjednavačem Bílého domu Jasonem Greenblattem a Tárikem Abbásem, synem prezidenta palestinské samosprávy, která se odehrála minulé září, se měl Abbás mladší rovněž vyslovit ve prospěch jednoho státu. „Podporuji řešení jednoho státu mezi řekou Jordán a Středozemním mořem, s rovnými právy pro všechny občany,“ řekl tehdy. Na rozdíl od oficiální pozice svého otce Tárik Abbás už nevěří, že idea dvojstátního uspořádání je stále možná.