Dnes je 20. 8. 2019
Zpravodajství
O projektu

Trojice na protiizraelské demonstraci mávala izraelskou vlajkou. Rakouská policie žádá trest

10. 1. 2018, -jg- |  Svět

VÍDEŇ – Rakouská policie požaduje pokutu ve výši 100 euro nebo dva dny vězení pro tři proizraelské aktivisty, kteří mávali izraelskou vlajkou na demonstraci u amerického velvyslanectví ve Vídni dne 9. prosince 2017. Šlo o protestní demonstraci proti uznání Jeruzaléma jako hlavního města Spojenými státy. Podle policejních zápisů z 3. ledna aktivisté „mávali na demonstraci vlajkou velmi provokativně a způsobem, který byl viditelný pro účastníky demonstrace a tím způsobil značné pohoršení a provokaci mezi palestinskými protestujícími.“ Jako první informovala o trestních sazbách pro tři aktivisty německojazyčná verze serveru Vice a přinesla rozhovor s jedním z nich. „Moje matka je Izraelka, její rodiče jsou uprchlíci z Iráku a Libye. Arabsky mluvící kamarád z Izraele mi přeložil některé slogany, co na demonstraci zazněly, a byl mezi nimi například zpěv oslavující masakr Židů „Židé, pamatujte na Khaybar, Muhamadovy armády se vrací,“ nebo perský pokřik „Smrt Izraeli.“

Aktivista, který na serveru Vice vystupoval pod pseudonymem Matthias F., dále sdělil, že na demonstraci dále zazněly výkřiky jako „intifáda“, nebo „vrah dětí Izrael“ a účastnily se jí stovky lidí. Ještě dodal, že byl tím, co na demonstraci slyšel, šokován, a proto nechtěl ponechat tyto výzvy jen tak bez odezvy. Server Vice rovněž zveřejnil část policejní zprávy na svém webu. Píše se v ní, že proizraelská aktivita byla na demonstraci „obvzláště bezohledná“ a „narušovala veřejný pořádek“. Server zveřejnil i foto z demonstrace.

Podle Matthiase F. Se policie snažila na demonstraci znemožnit mávání izraelskou vlajkou, ale palestinské a turecké vlajky zde vlály bez potíží. Když trojice rozbalila izraelskou vlajku, palestinští aktivisté je rychle konfrontovali. Nato policie zabavila izraelskou vlajku a vzala si od tří proizraelských aktivistů jejich identifikační údaje. Palestinští demonstrující se mohli bez dotazů vrátit na demonstraci.

Matthias říká, že celý postup byl neuvěřitelný. „Prostě jsme jen drželi tu vlajku,“ sdělil médiu s tím, že trojice bude hledat právní pomoc a proti požadovanému trestu se odvolá. „Nemůže se přece dít, že antisemitské slogany se mohou vykřikovat, zatímco mávání izraelskou vlajkou je důvod k pokutě,“ dodal.