Dnes je 28. 2. 2020
Zpravodajství
O projektu

Tři Íránci byli zadrženi na turecko-bulharské hranici. Pokusili se vstoupit do země s padělanými izraelskými pasy

7. 11. 2018, -jg- |  Svět

SOFIE – Tři Íránci s falešnými izraelskými pasy byli minulý týden zadrženi v Bulharsku, když se dne 31. října pokusili vstoupit do země na hraničním přechodu Kapitan Andreevo. Ten je známý jako hlavní hraniční přechod pro vstup do Evropy z Turecka. Byli však zadrženi hraniční policií a převezeni do detenčního centra v městě Ljubimec na jihu země, kde s nimi byl zahájen proces vyhoštění ze země. Zprávu o tom dne 2. listopadu podalo bulharské ministerstvo vnitra. Zatím však není objasněno, jak se trojici mužů ve věku 21, 28 a 32 let podařilo dostat bez odhalení až sem. Rovněž to není poprvé, co se Íránci pokusili cestovat s falšovanými izraelskými pasy. Jde přitom často o řadové občany, kteří si padělané pasy zakoupili. Ne všichni Íránci totiž mohou dostat íránský pas a ti, kteří mohou, jsou ve svých možnostech limitováni. Izraelský pas je akceptován v Evropě i jinde a navíc je patrně jednodušší jej padělat.

V roce 2016 byli íránští občané zadrženi s falešnými izraelskými pasy v Itálii a deportováni do Turecka. Ve stejném roce se pokusila íránská manželská dvojice s padělanými izraelskými pasy nalodit na letadlo v Indii, přičemž měla později v plánu imigrovat do USA. O dva roky předtím byli dva Íránci užívající padělané izraelské pasy zadrženi v keňském Nairobi a podle zdejších zákonů odsouzeni k dvouletému trestu vězení. S plánem imigrovat pryč z Íránu bylo roku 2013 ve Vancouveru zadrženo sedm Íránců. Všichni se prokazovali rovněž s izraelským falešným cestovním dokladem.

Ve snaze vyhnout se ekonomickým sankcím si letos v červnu zcela legálně zakoupila přibližně stovka íránských byznysmenů cestovní pas z Komorských ostrovů, malého státu, který leží mezi Mozambikem a Madagaskarem. Komorské ostrovy tuto praxi později zrušily. Írán běžně nedovoluje svým občanům mít souběžně dvě občanství a dva pasy, ale umožňuje to v případě svých obchodníků, aby tak mohli provozovat byznys po celém světě.

V minulosti se však objevily i případy, kdy Írán pomohl svým „byznysmenům“ si falešné zahraniční cestovní doklady opatřit. Stejně tak byl ale v minulosti zapleten do diplomatických incidentů Izrael, když svým agentům tajné bezpečnostní služby opatřil padělky britských a novozélandských pasů.