Dnes je 1. 11. 2020
Zpravodajství
O projektu

Titul Spravedlivý mezi národy poprvé převezme Arab. Izraelský Jad vašem jej předá v Berlíně

24. 10. 2017, -jg- |  Svět

JERUZALÉM/BERLÍN – Izraelský památník holocaustu Jad vašem ve čtvrtek 26. října ocení lékaře Mohameda Helmyho titulem Spravedlivý mezi národy. Cenu přebere jeho příbuzný v Berlíně, kde Egypťan Helmy během druhé světové války působil a schovával Židy. Helmy zemřel roku 1982 a ocenění mu bylo uděleno už roku 2013. Tehdy však jeho egyptští příbuzní převzít titul odmítli, protože pochází od izraelské instituce. „Kdyby kterákoliv jiná země chtěla Helmyho ocenit, byla bych moc ráda,“ prohlásila v řijnu 2013 v Káhiře před reportérem AP manželka Helmyho prasynovce Mervat Hassanová. Nyní se však, po čtyřech letech pátrání, podařilo najít dalšího příbuzného, který cenu převezme. Je jím jednaosmdesátiletý profesor medicíny z káhirské univerzity Nasser Kutbi, Helmyho synovec, který si na svého strýce ještě osobně vzpomíná. Pro ocenění Kutbi pocestuje do Berlína, kde ocenění převezme na německém ministerstvu zahraničí. Helmyho rodina totiž odmítá přijmout ocenění přímo od Izraelců.

Mohamed Helmy se narodil roku 1901 egyptským rodičům v súdánském Chartúmu, tehdy pod britsko-egyptskou nadvládou. Po studiu medicíny v Berlíně rovnou v Německu zůstal. Místo dostal na Institutu Roberta Kocha, kde viděl, jak byli roku 1933 svých postů zbavováni židovští lékaři. Sám přišel o práci roku 1937. Helmy spadal totiž podle nacistické rasové teorie do skupiny „hamitů“ a tak se, coby „neárijec“, například nemohl oženit se svou německou snoubenkou.

Když začaly deportace Židů z Berlína, skryl Annu Borosovou, svou jednadvacetiletou pacientku, spolu s jedním rodinným přítelem, na své chatě v berlínském okrsku Buch. Annu se mu podařilo ukrývat až do konce války, a to pokaždé, když byl předveden k výslechu gestapem. Anna se skrývala pod muslimskou identitou, nosila hidžáb, změnila si jméno a dokonce na oko uzavřela sňatek s muslimem. Po válce se Anna vdala a přijala jméno svého chotě Gutmanová.

Zachránce bez potomků

Helmy rovněž pomáhal Annině matce Julii a nevlastnímu otci Georgovi. Pro její babičku Cecílii Rudnikovou dokonce našel úkryt u jedné Němky, Friede Szturmannové, jež byla sama roku 2013 oceněna stejným titulem, jaký tehdy udělil Jad vašem i Helmymu. Po válce židovská rodina imigrovala do USA a Helmy zůstal v Německu. Během let svého zachránce Gutmanovi z USA i několikrát navštívili. Nakonec se Helmy oženil i se svou německou snoubenkou, ale pár nikdy neměl děti. „Nechtěli mít děti, protože se báli, že by se i ony dožily ukrutností války,“ řekla v Káhiře před čtyřmi lety Mervat Hassanová.

Jeruzalémský památník Jad vašem zatím ocenil 26 tisíc Spravedlivých mezi národy ze 44 zemí či národností světa. Je mezi nimi i pár desítek muslimů z Albánie, ze zemí Kavkazu či Balkánu. Helmy byl ale první oceněný Arab. Do doby, než byl nalezen příbuzný, který by jeho ocenění převzal, byly Helmyho certifikát a medaile vystaveny v muzeu Jad vašem.

Izrael nereprezentuje židovské oběti

Když Jad vašem ocenil roku 2013 Helmyho i Szturmannovou, hledali Helmyho příbuzné i přes egyptskou ambasádu v Izraeli. Ti však ocenění odmítli a proč, to vysvětlili německému historikovi Ronenu Steinkemu, který zprávu předal izraelským médiím: „Jad vašem je politickou institucí reprezentující Izrael a nemá právo reprezentovat Židy kdekoliv. Navíc, Izrael byl založen roku 1948 a v době, kdy Helmy Anně a její rodině pomáhal, neexistoval, takže dnes nemá Izrael právo reprezentovat židovské oběti té doby. Kritizovali ještě izraelskou politiku vůči Palestincům a dodali, že jeden z jejich příbuzných zemřel během jedné z válek mezi Egyptem a Izraelem.“

Egyptský antisemitismus

„Helmyho příbuzní si myslí, že Annu jejich příbuzný zachránil proto, že byla lidskou bytostí, a ne Židovka, a tak je snaha ocenit jej za záchranu Židů neadekvátní,“ tlumočil ještě Steinke. Není však zcela jasné, proč se Helmyho synovec Kutbi rozhodl dnes ocenění převzít. Steinke, který jej v Káhiře navštívil, řekl, že Kutbi se snaží bojovat proti antisemitismu v Egyptě a rád vyzdvihuje časy, kdy ještě v Egyptě žili křesťané, muslimové a Židé v míru. S úctou prý mluvil i o slavné minulosti egyptských Židů a vyjmenoval některé někdejší přední Židy egyptské politiky a kultury.

Ve čtvrtek v Berlíně převezme Kutbi ocenění a titul Spravedlivý mezi národy od izraelského velvyslance Jeremyho Issacharoffa. Na ceremonii z New Yorku zavítá i dcera Anny Gutmanové Carla.