Dnes je 25. 4. 2018
Zpravodajství
O projektu

Tisícovka lidí demonstrovala v Paříži před domem zavražděné Židovky

13. 4. 2017, -jg- |  Svět

PAŘÍŽ – Francouzští Židé žijí v těchto dnech vraždou, která se stala minulý týden. Tisícovka se jich sešla v neděli 9. dubna v 11. pařížském obvodu před domem Sarah Halimiové, aby si připomněli její smrt. Šestašedesátiletá židovská lékařka byla minulé pondělí nalezena mrtvá na ulici před svým domem. Podle policie vypadla z okna z třetího patra, ale těsně předtím byla zbita. Ve středu byl zatčen sedmadvacetiletý muslimský soused Halimiové. Ačkoliv rodina zavražděné tvrdí, že Halimiová byla terčem antisemitských výhrůžek ze strany příbuzného zatčeného, policie zatím nepotvrdila, že by motivem vraždy byl antisemitismus. Francouzský poslanec Meyer Habib však policejní složky vyzval, aby vraždu jako rasově motivovanou vyšetřovaly. Na svém Facebooku zveřejnil, že zatčený Halimiovou i její dceru soustavně obtěžoval a nazýval jí „špinavou Židovkou“. Organizace sdružující židovské komunity v Francii (CRIF) v pátek vydala prohlášení, v němž uvedla, že zatím „nejsou známy žádné informace, které by naznačovaly, že by vražda byla antisemitským útokem“ a varovala před šířením dezinformací online.

Původně poklidná nedělní demonstrace byla narušena potyčkami mezi sousedy zavražděné a několika členy Židovské obranné ligy (JDL). Na videonahrávce, která byla během akce pořízena, jsou vidět členové JDL jak házejí láhve na nájemníky, kteří vykukovali z oken na ulici a křičeli antisemitské urážky a hesla.

Francouzská policie byla přivolána na místo a demonstraci rozpustila, ale demonstrující ještě stačili zazpívat francouzskou i izraelskou hymnu. V proslovu požadovali francouzští Židé řádné vyšetření případu i to, aby francouzská republika po mnoha incidentech konečně začala řešit antisemitismus v zemi.

Ve čtvrtek 6. dubna byla Sarah Halimiová pohřbena v Jeruzalémě, kam bylo její tělo převezeno. Mezi pozůstalými jsou dvě dcery, které žijí ve Francii a syn, jenž žije v Izraeli.

Video z demonstrace před domem S. Halimiové / Chadašot 0404 (hebrejsky, francouzsky)