Dnes je 6. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Švédsko-židovskému politikovi kdosi zapálil dům. Předcházely výhružky smrtí

11. 10. 2018, -rjw- |  Svět

LUND – V noci na úterý 9. října neznámý pachatel vypálil dům židovského politika ve švédském Lundu. Upozornila na to ve svém prohlášení Rada švédských židovských obcí. Při útoku nebyl naštěstí nikdo zraněn. Poškozený lokální politik, jehož jméno Rada ve svém prohlášení neuvedla, dostával prý v minulosti výhružky smrtí. Policie zatím nezadržela žádné podezřelé. Není to první případ: další žhářský útok na obydlí politika „aktivního v židovských záležitostech“ byl spáchán letos v létě. Podrobnosti k oběma případům je těžké zjistit, protože dotyční požádali o zachování anonymity. Zájem na sdělování podrobností nemá ani policie, která nechce narušit průběh vyšetřování, potvrzuje však, že řeší podezření na zločin z nenávisti.

Situace švédských Židů je vážná: na jedné straně čelí hrozbám ze strany muslimských extremistů – útoku zápalnými lahvemi na synagogu v Gothenburgu se loni v prosinci zúčastnilo několik Arabů. Útočníci tehdy prohlásili, že šlo o pomstu za to, že americký prezident Trump uznal Jeruzalém jako hlavní město Izraele. Na druhé straně jsou tu stoupenci krajní pravice (jako Hnutí nordického odporu), kteří na židovské domy ve městě Umea lepí hákové kříže a v květnu jejich pochody vyvolaly situaci, v níž musela budova místní židovské obce zůstat z bezpečnostních důvodů zavřená. (První případ v západní Evropě po několika desítkách let.)

Nenávist vůči (zvláště muslimským) přistěhovalcům nebrání pravicovým extremistům rozvíjet „starý dobrý“ antisemitismus. Muslimské extremisty zase zkušenost s neonacismem nebrzdí v rozvíjení vlastního antisemitismu pod heslem džihádu a boje proti sionismu. A zároveň nedávno uvedl deník Haaretz případ jednoho mladého švédského Žida, který chce až mu bude 18 narukovat do IDF a „bojovat proti Arabům“. Řada Židů uvažuje o emigraci. Předseda rady židovských obcí Aron Verstandig o spáleném domě prohlásil, že jde o „útok na demokracii ve Švédsku“. Zdá se však, že spíš než o ojedinělý útok jde o souvislé atakování základů demokratické společnosti, jehož důsledky nemusejí zůstat jen ve Švédsku.