Dnes je 19. 4. 2018
Zpravodajství
O projektu

Švédská vládní organizace zablokovala twitterové účty izraelského velvyslance i ministerstva zahraničí

17. 5. 2017, -jg- |  Svět

STOCKHOLM – Vládní organizace Švédský institut, která pracuje pod švédským ministerstvem zahraničí, zablokovala pro svůj oficální Twitter @sweden účty izraelského ambasadora do země Isaaca Bachmana i izraelského ministerstva zahraničí. Společně s nimi bylo zablokováno dalších 12 tisíc účtů, které byly klasifikovány jako extremistické, homofobní, rasistické a podněcující k násilí. „Když teď naše ambasáda i ministerstvo zahraničí byly zablokovány, stalo se Švédsko mnohem bezpečnějším místem, kde se dá číst Twitter Íránu a dalších, co zablokovány nebyly. Prosím, přesvědčte mne, zda to není nenormální,“ napsal poté Bachman na sociální sítě. Mezi zablokovanými účty totiž nebyl Írán, Saudská Arábie a mnoho dalších. Mínění švédské veřejnosti o Izraeli je patrně nejhorší za posledních několik let. Švédská levice se dokonce odmítá setkat s jeho představiteli, včetně velvyslance Bachmana, zatímco vést dialog s Hamásem jí nevadí. V Izraeli si toto chování vysvětlují kombinací prvků antisemitismu s appeasementem vůči muslimským hlasům v místní politické scéně.

Mezi dalšími zablokovanými jedinci se necházejí politikové z různých švédských parlamentních stran, stejně tak jako někteří novináři a veřejně činné osobnosti. Uvedl to list Nyheter Idag. Švédský institut uvedl vysvětlení na svých webových stránkách: „Tyto účty mají často pravicové, extremistické nebo neonacistické tendence a často ponděcují k násilí.“

Mezi Izraelem a Švédskem to v minulosti jiskřilo i na nejvyšší politické úrovni, a to zejména kolem osoby švédské ministryně zahraničí Margot Wallstromové. Ta tvrdila, že Izrael provádí v odpovědi na teroristické útoky mimosoudní popravy Palestinců, nebo že teroristické útoky v Paříži jsou následkem palestinské frustrace. Švédský premiér Stefan Lovfen zas nedávno tvrdil, že palestinské útoky noži a automobily na Izraelce nejsou terorismus. Dne 2. května bylo Švédsko jediným západním státem, který ve výkonné výboru UNESCO hlasoval zajedno s arabskými zeměmi pro přijetí protiizraelské rezoluce.

Pozn.: Po vlně nevole směrem od veřejnosti odblokoval oficiální twitterový účet vládního Švédského institutu účty všech blokovaných uživatelů hned na druhý den (podle vyjádření institutu se tak stalo již v pondělí, jak o tom informoval The Local i web Švédského institutu až ve středu 17. května později během dne). Podle serveru The Local, švédského zpravodajského webu v angličtině, je účet administrován každý týden jiným švédským občanem. “Jako způsob, jak prezentovat velké množství tváří Švédska, vládní agentura dovoluje každému z administrátorů plně vyjádřit své vlastní názory a pomocí Twitteru komunikovat se zbytkem světa,” napsal The Local.