Dnes je 12. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Stát Palestina s hlavním městem ve Východním Jeruzalémě bude oslavovat židovské pouto k němu, řekl palestinský diplomat

17. 4. 2018, -jg- |  Svět

WASHINGTON – „Až bude ustaven palestinský stát, a až bude jeho hlavní město ve Východním Jeruzalémě, tak město nejen uzná židovské pojítko k Jeruzalému, ale bude jej oslavovat,“ sdělil v pondělí 16. dubna na konferenci americko-židovské skupiny J-Street vyslanec palestinské samosprávy Husam Zomlot. Zkritizoval přitom přístup prezidenta USA Donalda Trumpa, který uznáním Jeruzaléma za hlavní město Izraele Spojenými státy „neshrnul otázku Jeruzaléma ze stolu,“ jak sám prezident řekl, „ale odstranil stůl se vším všudy“. Zomlotova řeč byla židovskou liberální skupinou dobře přijata, až na několik pokřiků: Jedním z nich bylo „vy nejste legitimní představitel palestinského lidu“. Zomlot vyzval k dvojstátnímu řešení s tím, že toto řešení „nikdy nebylo palestinským požadavkem, nýbrž ústupkem“. Několikrát se opřel i do izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, označil jej za neochotného a neodhodlaného dojednat férovou a spravedlivou mírovou dohodu mezi oběma stranami.

„Stalo se nad slunce jasným, že izraelský premiér, Netanjahu, má zájem jen na řešení ve stylu všechno nebo nic,“ řekl palestinský diplomat. V další kritice izraelského předsedy vlády Zomlot uvedl, že Palestinci nepřijmou „předefinování, co znamená dvojstátní řešení – to je opravdu jedno velké ne,“ dodal. Narážel přitom na slova premiéra Netanjahua o tom, jaký typ palestinského státu by měl vzniknout za jeho funkční období. „Ne dočasným dohodám – tam už jsme byli, ne prodlužování procesu – to už tu bylo. My chceme trvající mír, ne stát s provizorními hranicemi. A ne státu bez Východního Jeruzaléma jako hlavního města“.

„Ne státu na účet dvou třetin palestinských lidí,“ řekl s narážkou na palestinské uprchlíky a jejich potomky. „Ne státu bez Gazy a ne státu v Gaze. Ne státu s jediným izraelským vojákem na jeho půdě,“ dokončil Zomlot. Zmínil i současné násilnosti na hranici Izraele a Gazy s tím, že Palestinská autonomie je zavázána k nenásilí. „Nezáleží, kolik ostřelovačů je teď kolem hranice s Gazou, měli bychom věřit v nenásilnou cestu,“ řekl. V minulých několika týdnech Hamás, který Gazu ovládá, zorganizoval desetitisícové protesty, na nichž se někteří protestující pokoušeli zničit bezpečnostní plot a jeho zařízení a proniknout do Izraele. Podle ministerstva zdravotnictví Hamásu přitom IDF zabila 30 Palestinců. Administrativa prezidenta USA Trumpa přitom vyzvala Hamás, aby předal vládu nad palestinskou pobřežní enklávou Palestinské samosprávě vedené hnutím Fatáh.