Dnes je 5. 6. 2020
Zpravodajství
O projektu

Starosta Berlína nepatří na seznam největších antisemitů dneška, ohradila se německá židovská komunita

4. 9. 2017, -mk- |  Svět

BERLÍN – Sociálnědemokratický starosta německé metropole Michael Müller se sice nesnaží v rámci obecní politiky bojovat s hnutím BDS ani s akcemi protiizraelských aktivistických skupin, přesto nepatří mezi desítku významných antisemitů současnosti. Takový je názor představitelů německé židovské komunity v čele s předsedou Centrální rady německých Židů Josephem Schusterem. Ten minulý týden oficiálně zareagoval na slova rabiho Abrahama Coopera z Centra Simona Wiesenthala, který v pondělním rozhovoru pro deník Jerusalem Post naznačil, že by se berlínský starosta mohl dostat mezi deset případů nejhoršího antisemitismu. Němečtí Židé souhlasí, že berlínský starosta mohl udělat proti široce mediálně sledovaným protiizraelským akcím ve městě více, současně ale varují, že postavit Müllera vedle prominentních antisemitů na seznam, kde v minulosti figuroval například íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád, by znamenalo znevážení tohoto seznamu a diskreditaci nálepky antisemitismu.

Rabi Abraham Cooper konkrétně v rozhovoru pro deník Jerusalem Post řekl, že když se berlínský starosta Michael Müller veřejně nepostaví proti velkým proklamativně protiizraelským akcím ve městě, „činí tak hnutí BDS mainstreamem, přičemž toto hnutí každodennímu hnutí Palestinců ani nijak neprospívá. Hnutí BDS je přitom široce uznáváno jako antisemitské“.

Müller nejenže nenásledoval příklad Frankfurtu a dalších německých měst, které například zakázaly financovat z veřejných zdrojů akce spojené s BDS, ale také povolil nedávno konaný pochod Al-Quds nebo další akci, organizovanou teroristickou skupinou Lidová fronta pro osvobození Palestiny, na niž dokonce přispělo město ze svého rozpočtu.

Sám starosta Berlína, který zprvu nechtěl celou věc komentovat, později označil celou záležitost za absurdní. Obvinění z antisemitismu podle něj vrhá špatné světlo na celé berlínské zastupitelstvo. „Zejména ve městě, jako je Berlín, jsme si vědomi zvláštní historické odpovědnosti,“ řekl s odkazem na nacistickou minulost Německa.

Müllerovi obhájci, jakkoli často vnímají jeho přístup k hnutí BDS jako problematické, poukazují na to, že sám Michael Müller dříve vystupoval proizraelsky, a tedy jej nelze označit bez dalšího za antisemitu. Za Müllera se postavil v tomto ohledu například i předseda parlamentní skupiny německo-izraelského přátelství Völker Beck ze strany Zelených.

Podle čtvrtečního (31.8.) prohlášení předsedy Centrální rady německých Židů Josepha Schustera je sice „pro město Berlín ostudné, že se starosta dosud nezaujal jasné a jednoznačné stanovisko vůči BDS“, současně ale je „groteskní postavit ho do jedné řady s íránským prezidentem Mahmúdem Ahmadínežádem a nejhoršími antisemity dneška“.