Dnes je 6. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Společnost AirBnB končí s nabízením pronájmů v židovských osadách na Západním břehu

20. 11. 2018, -jg- |  Svět

SAN FRANCISCO – Pondělkem 19. září počínaje již nenajdou zákazníci na webových stránkách AirBnB, mezinárodní společnosti se sídlem v USA zabývající se sdílením a krátkodobým pronájmem bytů, nemovitosti na Západním břehu, které jsou součástí židovských osídlení. „Rozhodli jsme se, že vyjmeme z pronajímání nemovitosti, které jsou v izraelských osadách na okupovaném Západním břehu, které jsou klíčovým problémem v konflitku mezi Izraelci a Palestinci,“ vydalo AirBnB ve svém prohlášení. Palestinci považují osady a přítomnost izraelských vojáků, kteří dbají na jejich bezpečnost, za hlavní překážku mírových jednání. Izrael toto tvrzení rozporuje. Celkem má být vyřazeno asi 200 nemovitostí. Palestinci a jejich podporovatelé, včetně hnutí BDS, se dlouho snažili, aby AirBnB k takovému kroku přistoupilo. Izraelský ministr turismu Jaron Levin sdělil televizi, že Izrael nebyl o takovém rozhodnutí předem informován, a že podpoří žalobu společnosti AirBnB u amerického soudu.

Walíd Asraf, předseda palestinské organizace proti osadám, jež spadá pod Organizaci pro osvobození Palestiny (PLO), rozhodnutí AirBnB uvítal a agentuře Reuters řekl, že kdyby ostatní společnosti následovaly tento příklad, „přispělo by to k dosažení míru“.

Starosta židovské osady Efrat a předseda organizace Ješa, která zastřešuje zájmy osadníků na Západním břehu, Oded Revivi, si zase myslí, že takové rozhodnutí je v rozporu s deklarovanou misí organizace AirBnB „přivést lidi z různých koutů světa dohromady“. „Když udělají takové rozhodnutí, zaplétají se do politiky, což vlastně popře současný smysl celého podniku,“ řekl Reuters.

O kredit za tento krok se přihlásila i mezinárodní nezisková lidskoprávní organizace Humans Right Watch. Podle ní AirBnB došla k tomuto rozhodnutí krátce před vydáním jejich pětašedesátistránkové zprávy, která pojednává o krátkodobých turistických pronájmech v židovských osadách na Západním břehu, a zahrnula i AirBnB. „Rozhodnutí AirBnB přestat inzerovat seznam ubytování v izraelských osadách je důležitým uznáním, že takové inzerování se nemůže být v rozporu se zodpovědností společnosti ohledně lidských práv,“ sdělila neziskovka a vyzvala další společnosti, aby AirBnB následovaly.