Dnes je 3. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Společné centrum tří náboženství nezůstane snem. Berlínský „House of One“ získal peníze na stavbu

13. 12. 2018, -rjw- |  Svět

BERLÍN – Spolková vláda uvolnila rozpočtu pro příští rok 10 milionů eur na stavbu modlitebního a vzdělávacího střediska v centru Berlína. Originální stavba spojující křesťanský kostel, mešitu a synagogu, bude stát na Petrském náměstí. Před 2. světovou válkou se zde nacházely kostely, jež padly za oběť bombardování. Jejich pozůstatky, odhalené při archeologickém průzkumu, budou součástí ústředního sálu. Iniciativa vzešla od protestantského sboru St. Petri-St. Marien, berlínské židovské obce ve spojení s Abraham Geiger Kollege a muslimské organizace Forum Dialog. Iniciátoři se ve své iniciativě výslovně hlásí k dědictví osvícenského filosofa G. E. Lessinga a jeho myšlenky sbratření křesťanství, islámu a judaismu, jak ji nastínil ve hře „Moudrý Nathan“.

Ačkoli „House of One“ ještě nestojí, členové iniciativy pořádají několikrát do měsíce náboženská a kulturní setkání – od společného slavení svátků přes studium posvátných textů po vzdělávací programy ve školách. Na internetu pravidelně zveřejňují úvahy k význačným dnům všech tří náboženství, i novinky z oblasti mezináboženského dialogu (německy a anglicky).

Projekt domu ke společné modlitbě a studiu vznikl roku 2011, o rok později proběhla architektonická soutěž a od roku 2014 probíhá celosvětová sbírka na jeho uskutečnění. Nyní na jeho stavbu uvolnila 10 milionů eur spolková vláda; dalšími 10 miliony přispěje Berlín jako spolková země a přibližně stejnou částku poskytnou soukromí sponzoři a dárci. Pokud vše půjde podle plánu bude mít Berlín do deseti let novou pamětihodnost.