Dnes je 22. 1. 2019
Zpravodajství
O projektu

Španělská Valencie si na návrh krajně levicových Podemos odhlasovala bojkot Izraele. Lídr strany jej nazval „ilegální zemí“

11. 6. 2018, -jg- |  Svět

VALENCIE – Valencie, třetí největší město ve Španělsku, schválilo na svém území celoplošný bojkot Izraele. Generální tajemník krajně levicové strany Podemos, jež je i třetí nejsilnější stranou v zemi, Pablo Iglesias Turrión, nazval Izrael při rozhovoru pro španělskou veřejnoprávní televizi „zločineckou zemí“. „Proti ilegální zemi jako je Izrael musíme postupovat víc tvrdě,“ prohlásil Turrión, jehož strana získala v parlamentních volbách roku 2015, jen rok po svém vzniku, 20,7 % hlasů. Bojkot, který byl navržen v městské radě Valencie místní frakcí Podemos, prošel hlasováním minulý týden. Město Valencie přitom bylo deklarováno „zónou čistou od izraelského apartheidu“, jak politikové strany Podemos stát Izrael nazývali už dříve. To, že její lídr Turrión nazval Izrael teď ještě ilegální zemí, je však podle médií nový vývoj. Podle španělské proizraelské skupiny ACOM reflektují Turriónova vyjádření antisemitismus, protože strana Podemos nepovažuje za ilegální žádnou jinou zemi na světě, pouze Izrael.

ACOM rovněž zvažuje zahájit u španělského soudu proces proti volbě Valencie se k hnutí BDS (Bojkot stažení investic, sankce) připojit. V několika minulých letech totiž právě takové akce skupiny ACOM vedly ke zrušení nebo přerušení rozhodnutí 24 španělských obcí bojkotovat Izrael. Španělské soudy, a ve dvou případech včetně místního Nejvyššího soudu, zrušily celkem 16 bojkotů odhlasovaných obcemi. V dalších sedmi případech obce raději bojkot samy zrušily. U jedné obce byl pak návrh bojkotu pozastaven soudním příkazem.

Minulý týden hlasovala Španělská socialistická dělnická strana, která je druhou největší v zemi, spolu s Podemos a dalšími o nedůvěře vládě. Tím kvůli obviněním z korupce svrhla současnou středopravicovou vládu a novým premiérem Španělska se stal socialista Pedro Sánchez.