Dnes je 10. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Soros daroval Budapešti na boj s pandemií koronaviru 1,1 milionu dolarů

3. 4. 2020, -jg- |  Svět

BUDAPEŠŤ – Aby se Budapešť mohla dobře připravit na boj s pandemií koronaviru, daroval do městské kasy židovský filantrop a miliardář George Soros 1,1 milionu amerických dolarů. Dar se setkal se srdečnou odezvou u starosty maďarské metropole: „Bylo by skvělé, kdyby namísto urážlivých a nízkých deziterpretací byl tento dar považován každým za velkorysé a ušlechtilé gesto, účinnou pomoc,“ sdělil Gergely Karácsony. Dodal, že peníze budou užity na prevenci šíření infekce a na testování zdravotních a dalších pracovníků v ambulatních střediscích i sociálních službách. Soros byl před několika lety terčem billboardové kampaně maďarské vlády, která byla většinou židovských komunit označena jako antisemitská. Později musela jeho Středoevrospká univerzita opustit Budapešť, neboť Orbánova vláda schválila legislativu, kvůli níž nemohla instituce v zemi setrvat.

Podle posledních zveřejněných výsledků Maďarsko zaznamenalo 623 infikovaných COVID-19, 43 uzdravených a 26 mrtvých.

Miliardář George Soros se stal kvůli své podpoře skrze nadaci Open Society Fund, která podporuje nezikový sektor a liberální kauzy, terčem nenávistných, antisemitských útoků i konspiračních teorií. Dalším židovským mogulem, který v době koronaviru nabádá k solidaritě, ale i přizpůsobivosti, je například Sheldon Adelson, jenž je z opačného názorového spektra než Soros.

Dobrý byznys

Adelsonovi zaměstanci, kteří si byli stejně jako mnoho lidí po celém světě nuceni vzít několikaměsíční volno, dostanou během této doby svou obvyklou výplatu – od svého zaměstnavatele. Americký miliardář zveřejnil minulý týden v deníku New York Post svůj sloupek, v němž vyzval společnosti, „kterým budou čísla fungovat aspoň po dobu několika měsíců“, udělat totéž. Protože „nejen, že je to správná věc, je to i dobrý byznys,“ napsal Adelson.

„Moji kolegové, z řad ředitelů společností, kteří se díváte na tabulky a snažíte se zjistit, jaký dopad bude mít tato krize na prodejní a akciové ceny, dovolte mi říci: Naše práce jako vedoucích obchodu je nyní jednoduchá, stejně jako složitá. Totiž maximalizovat počet zaměstnanců a jejich rodin, kterým je možno pomoci, a pomáhat jim tak dlouho, dokud to bude možné,“ sdělil Adelson, jenž rovněž daroval 2 miliony ochranných masek zdravotníkům v New Yorku a Nevadě.