Dnes je 10. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Sochu ukrajinskému hrdinovi, jenž mohl za masakry desetitisíců Židů, odhalili v ukrajinské Vinnyci

17. 10. 2017, -jg- |  Svět

VINNYCJA – Nová socha Symona Petljury, ukrajinského národního socialisty, který byl během ruské revoluce odpovědný za vyvraždění desítek tisíc Židů, byla v sobotu 13. října odhalena ve městě Vinnycja, které leží asi 260 km jihozápadně od Kyjeva. Ulici pojmenovanou po Petljurovi už Vinnycja má. Památník město vztyčilo vprostřed někdejší židovské čtvrti, známé pod názvem Jerusalimka, a dnes jen několik kroků od funkční malé synagogy. Během Ruské revoluce 1918 – 1921 vojáci Ukrajinské lidové republiky, jíž byl Petljura atamanem, vynesli 493 ze 1236 pogromů a dalších násilných útoků proti Židům v 524 ukrajinských městech. Nahrazování ruských názvů ulic a památníků ukrajinskými je v současnosti reakcí ukrajinských úřadů na probíhající válku s Ruskem podporovanými separatisty v Doněcku a Luhansku. Loni, kdy připadlo 90. výročí, kdy byl Petljura zavražděn v Paříži, Ukrajina za něj držela minutu ticha.

Z Petljurovy vraždy obvinil francouzský soud Šoloma Schwarzbarda, v Rusku narozeného Žida, jehož 15 příbuzných přišlo během ukrajinských pogromů o život.

V dalším ukrajinském městě, Umanu, který je mimo jiné i hlavním poutním místem pro breslevské chasidy, byl nedávno vztyčen památník Ivana Honty, kozáka z 18. století, který se účastnil masakrů Židů, Poláků a uniatů. Právě u města Uman došlo roku 1768 k neblaze proslulé „Umaňské řeži“.

Poslední Žid z Vinnyce

Židovská populace v městě Vinnycja čítala před válkou asi 28 tisíc osob. Celá byla roku 1942 vyvražděna nacisty, což dnes připomíná už jen ikonická fotografie, pro níž se vžil název Poslední Žid z Vinnyce. Snímek byl nalezen ve fotoalbu německého vojáka a zobrazuje příslušníka Einsatzgruppe D, který míří na hlavu židovského muže klečícího před masovým hrobem.

Ve Vinnyci se roku 1978 narodil a jako starosta působil i současný ukrajinský premiér Volodymir Hrojsman, který je po otci židovského původu.