Dnes je 22. 1. 2019
Zpravodajství
O projektu

Smrt Otty Warmbiera, propuštěného ze severokorejského vězení loni, nebyla zbytečná. Zapříčinila historický summit, řekl Trump

13. 6. 2018, -jg- |  Svět

SINGAPUR – Otto Warmbier nezemřel zbytečně. Bez něj by se nekonal historický summit USA a Severní Koreje o jaderných zbraních v Singapuru. Tak to sdělil na singapurské tiskové konferenci americký prezident Donald Trump, během níž nazval severokorejského vůdce Kim Čong Una „talentovaným“. Když se jej jeden z reportérů zeptal, jak jej mohl takto nazvat poté, co „zabil členy své rodiny, nechal svůj lid vyhladovět a je zodpovědný za smrt Otty Warmbiera“, Trump odpověděl: „ Otto Warmbier je velmi speciální osobou a ještě dlouho zůstane v mém životě. Myslím, že bez Otty by se toto nestalo. Od toho dne se něco stalo, byla to hrozná, brutální věc, ale hodně lidí se začalo zajímat o to, co se děje, včetně Severní Koreje. Opravdu si myslím, že nezemřel zbytečně. Řekl jsem to i jeho rodičům,“ sdělil Trump. Otto Warmbier, americký student židovského původu, byl téměř před rokem propuštěn ze severokorejského vězení s tak podlomeným zdravím, že velmi záhy v USA zemřel.

V září minulého roku USA obvinila Severní Koreu z brutálního zacházení s Warmbierem a prezident zemi veřejně nařkl z mučení studenta.

Dvaadvacetiletý student univerzity Otto Warmbier byl v Severní Koreji na organizovaném výletě, když byl zatčen a obviněn, že ukradl propagandistický plakát ze zdi hotelu, kde pobýval. Za to byl odsouzen na 15 let těžkých prací. V severokorejském vězení byl 17 měsíců, když byl v červnu minulého roku severokorejským režimem propuštěn a navrácen do USA, prý z „humanitárních důvodů“. Byl přitom v kómatu a měl těžce poškozený mozek. Zemřel šest dní poté, co se navrátil domů do Ohia.

Severní Korea popřela, že by Warmbiera mučili, nebo že by byl podroben špatnému zacházení a jeho zdravotní stav přičetla botulismu, otravě zkaženým masem. Američtí lékaři však nemohli najít pro toto tvrzení žádné podklady a Warmbierův zdravotní stav přičítali spíše dušení nebo nedostatku přísunu vzduchu. Studentovi rodiče zahájili proti Severní Koreji právní kroky s obviněním, že režim jejich syna mučil a zavraždil.

Dva roky předtím, než byl Warmbier v lednu 2016 na pchjongjangském letišti zatčen, se účastnil Taglitu, výletu pro mládež s židovskými kořeny do Izraele. Jeho matka Cindy je Židovka, ale rodina jako taková nikdy praktikující nebyla. Během své návštěvy Izraele si zvolil hebrejské jméno a napsal blog o svých zkušenostech z Jeruzaléma a od Zdi nářků. Jako student univerzity ve Virginii začal být rovněž aktivní v židovské organizaci Hillel na tamějším kampusu.

Během vyjednávání o Ottově propuštění rodina skrývala synův židovský původ. Mluvčí rodiny Mickey Bergman řekl, že jelikož se vyjednávání ubíralo kupředu, rodina nechtěla zesměšnit Severokorejce, kteří obvinili Warmbiera z krádeže propagandistického plakátu v korejském hotelu na objednávku metodistického kostela ve Wyomingu. „Pokud to byl příběh, který udávali za pravdivý, nemělo smysl jim jej vyvracet, pokud bylo naším cílem dostat ho ven,“ uvedl Bergman. „Když ale víte, že je Žid, pochopíte, jak směšné toto obvinění bylo.“ Podle Severokorejců měl Warmbier od kostela výměnou za přinesení plakátu jako „trofeje“ dostat ojetý vůz v hodnotě 10 tisíc dolarů.