Dnes je 7. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Saudskoarabský disident žaluje izraelskou softwarovou společnost, viní ji ze smrti novináře Chášakdžího

6. 12. 2018, -jg- |  Svět

TEL AVIV – Software izraelské společnosti NSO, která se zabývá bezpečnostní kybernetikou, prý vedl ke smrti saudskoarabského novináře Džamála Chášakdžího. Myslí si to další saudskoarabský disident a aktivista, který společnost zažaloval s úmyslem toto tvrzení dokázat. Omar Abdulaziz, který v současnosti žije v kanadském Montrealu, kde mu byl udělen azyl, tvrdí, že izraelský software byl použit saudskoarabskou vládou k odposlechu telefonátů Abdulazize a Chášakdžího, když oba muži spolupracovali na projektu, jenž měl motivovat saudskoarabskou mládež k boji proti propagandě saudskoarabské vlády na sociálních médiích. Žaloba, jíž přijal v neděli 2. prosince telavivský soud, obviňuje společnost z porušení mezinárodního práva prodejem softwaru represivním režimům.

„NSO by měla nést odpovědnost za ochranu životů politických disidentů, novinářů a lidskoprávních aktivistů,“ sdělil k tomu stanici CNN v Jeruzalémě usazený právník Alaa Mahajna, který u soudu Abdulazize zastupuje. Společnost NSO označila žalobu za „bezpředmětnou“ a sdělila, že žaloba „neobsahuje žádný důkaz, že byla použita technologie společnosti, zatímco obsahuje detaily, které se nezakládají na skutečnosti“. Firma se sídlem ve středoizraelské Herzeliji ještě dodala, že „NSO je technologickou společností, která nemá nic dočinění s tím, jak jsou její produkty užívány poté, co byly prodány zákazníkovi. Tato žaloba je založena na senzacionalistickém žurnalismu s cílem vytvořit novinové titulky a nezakládá se na realitě“.

Ve stejnou dobu, kdy se v médiích objevila zpráva o žalobě, mezinárodní lidskoprávní organizace Amnesty International se obrátila na izraelské ministerstvo obrany s žádostí, aby společnosti NSO zrušilo exportní licenci – s tím, že bylo prokázáno, že její software byl použit „v sérii závažných porušení lidských práv“. NSO na obvinění ze zneužití technologie odpověděla, že jejich software je plně prozkoumán a licensován izraelskou vládou. „Naše produkty mají dlouhou sledovatelnou historii pomoci vládám v prevenci sebevražedných bombových útoků, sledování pašeráků drog a obchodníků s lidmi a pomoci k bezpečným navrácením obětí únosů,“ stálo v prohlášení firmy. „Pokud je podezření ze zneužití, vyšetřujeme jej a zaujmeme potřebná opatření, včetně pozastavení nebo vypovězení smlouvy.“

Disident, jenž podporoval teror

Chášakdží byl v říjnu tohoto roku brutálně zavražděn na konzulátu Saudské Arábie v tureckém Istanbulu, kam si šel vyřídit papíry k rozvodu. Jeho smrt zcela oprávněně vyvolala rozhořčenou vlnu odporu po celém světe. Chášakdží byl velký kritik vlády saudskoarabského prince Mohameda bin Salmána wahhábismu i zapojení země do války v Jemenu. Od roku 2017 žil v exilu ve Spojených státech, kde pracoval jako přispěvatel listu The Washington Post. V médiích i např. na české Wikipedii bývá popisován jako liberální novinář a „kritik izraelských osad na okupovaném palestinském území“. A zatímco se po jeho smrti nevyhnutelně objevily z okruhu příznivců prezidenta USA Donalda Trumpa konspirační teorie, že Chášakdží by měl být dlouhodobým příznivcem Al-Kaidy, zavražděný novinář byl podporovatelem Muslimského bratrstva a Jusufa Karadáwího i palestinského terorismu v podobě Hamásu.

Samotného Karadáwího, který je znám svými extremistickými názory, jež zahrnují podporu sebevražedných atentátů či antisemitské konspirační teorie, včetně náboženského islamistického anti-judaismu, Chášakdží označoval za příklad představitele „umírněného islámu“. Boj proti Izraeli pak označoval za ústřední boj muslimsko-arabského světa. Ve svém anglicky psaném sloupku pro Middle East Monitor, web, který podporuje Muslimské bratrstvo i Hamás a nezadá si leckdy ani s protizápadními a antisemitskými konspiračními teoriemi, se vyslovil, že „existence Izraele je mimo kontext historie a logiky… svou existenci nabyl silou, bude žít silou a silou také zemře“. Na témže webu také chválil Hamás za odmítání jednat s Izraelem s tím, že je božsky ustanoveno, že cena za svobodu je „smrt a krev“, a také za uskutečnění „zázraku“ v obstarávání raket a výbušnin.

Ještě lépe to shrnul Azzam Tamimi, v Londýně usazený palestinský přednášející a moderátor, neúnavný podporovatel Hamásu a Chášakdžího dlouholetý přítel, s nímž trávil saudskoarabský disident čas i před svým odletem z Londýna do Istanbulu, kde byl zavražděn. „Většina Arabů a muslimů neuznává legitimnost izraelské okupace Palestiny. Na samotnou existenci Izraele na území, které bylo usurpováno silou, bylo vždy pohlíženo jako na agresi vůči celé ummě (pozn.red. muslimskému národu). Generaci za generací Arabové chtějí vidět Palestinu osvobozenou a sionistický projekt přerušen,“ napsal Tamimi pro Middle East Monitor.