Dnes je 4. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Saudskoarabská muslimská organizace v dopise washingtonskému muzeu odsoudila popírání holocaustu

28. 1. 2018, -jg- |  Svět

RIJÁD – Světová muslimská liga se sídlem v Mekce v Saudské Arábii poslala washingtonskému Muzeu a památníku holocaustu dopis, v němž odsoudila popírání holocaustu. Dopis z 22. února, pět dní před Mezinárodním dnem památky obětí holocaustu, muzeu zaslal Mohamed Al Issa, generální tajemník ligy. „Jakékoliv popírání holocaustu nebo umenšování jeho dopadu považujeme za zločin překrucování historie a urážku důstojnosti těch nevinných duší, jež zahynuly. Je to též urážka nás všech, neboť všichni sdílíme stejnou lidskou duši a duchovní vazby,“ stálo v něm. Minulý čtvrtek pak dopis na svých stránkách zveřejnil Washingtonský institut pro politiku na Blízkém východě. Al Issa naznačil, že dopis částečně vznikl kvůli jeho přátelství s ředitelem institutu Robertem Satloffem, který se rozsáhle věnoval severoafrickým muslimům, kteří zachraňovali Židy v době druhé světové války. Popírání holocaustu se v arabském a muslimském světě rozrůstá celá desetiletí, často je ještě podporováno státními orgány, jako i v případě Saudskoarabského království.

Není to tak dlouho, co někdejší saudskoarabský král Faisal prohlásil Protokoly sionských mudrců za historický fakt nebo reprezentant království při OSN označil deník Anne Frankové za falsifikát a holocaust za mýtus. Robert Satloff popsal své setkání s Mohamedem Al Issou minulý měsíc, když navštívil s několika členy svého institutu Saudskou Arábii. Napsal, že když bývalý saudskoarabský ministr spravedlnosti Al Issa převzal roku 2016 vedení Světové muslimské ligy, která je financována Saudskou Arábií, byla to organizace, jež hrála „klíčovou roli při šíření radikální, nenávistné, protizápadní a antisemitské verze islámu.“ Al Issa prý projevil ochotu navštívit muzeum holocaustu, až bude opět ve Washingtonu. Satloff to přikládá na vrub novému korunnímu princi Mohamedu bin Salmánovi.

„Vzhledem k tomu, že současný vedoucí představitel a korunní princ Saudské Arábie Mohamed bin Salmán slíbil, že vyčistí zemi od extremismu a vrátí jí do mezí umírněného islámu, zdá se, že Al Issa má specifický mandát k tomu, aby transformoval Muslimskou ligu z organizace, která je synonymem pro extremismus, na organizaci, jež hlásá toleranci,“ sdělil Satloff. Světová muslimská liga byla založena roku 1962 a v principu je financována saudskou vládou. Když prezident USA Donald Trump zemi navštívil loni v červnu, nabádal ligu, aby bojovala proti radikálnímu islámu. Předešlý prezident USA Barack Obama zas roku 2009 při svém projevu v Káhiře uvedl, že popírání holocaustu v muslimském světě je jeho překážkou pro lepší vztahy se západem.

Al Issa ve svém dopise ředitelce Muzea a památníku holocaustu ve Washingtonu Saře Bloomfieldové nezmínil, že oběťmi holocaustu byli v první řadě Židé. Namísto toho ale psal o „lidské tragédii provedené zlem nacismu“ a „velkém soucitu s oběťmi holocaustu, události, jež hluboce otřásla lidstvem a vytvořila dobu, jejíž hrůzy nemohou být popírány nebo umenšovány žádnou spravedlivou nebo mírumilovnou osobou“.