Dnes je 7. 6. 2020
Zpravodajství
O projektu

Ruský ministr zahraničí Lavrov o budoucnosti Golanských výšin: Status změnit nelze

10. 10. 2018, -rjw- |  Svět

MOSKVA – V izraelsko-ruských vztazích zazněly opět disharmonické tóny. Poté, co se podařilo urovnat incident vyvolaný sestřelením ruského špionážního letadla, jde tentokrát o budoucnost Golanských výšin. „Pokud to bude záviset na mě, zůstanou Golany pod izraelskou suverenitou. Jinak by se Írán a Hizballáh dostaly na břehy Galilejského jezera,“ řekl v pondělí 8. října izraelský premiér Netanjahu při slavnostním otevření zrestaurované synagogy na Golanských výšinách, staré 1500 let. Dodal také, že ruský prezident Putin ví o jeho závazcích vůči bezpečnosti Izraele „a chápe také důležitost, kterou Golanským výšinám přisuzuji.“ Jak ale upozornil deník Jerusalem Post, Lavrovovo protichůdné prohlášení přišlo den poté, co náměstek ruského premiéra, Maxim Akimov, během otevření Rusko-izraelské obchodní komory v Jeruzalémě k sestřelení letadla řekl, že „incidenty se stávají“.

Později Akimov dodal, že „vzdor takovým incidentům vnímáme dobré naladění a silnou vůli našich vůdců pokračovat v socio-ekonomické oblasti i v politickém dialogu o řešení … obtížných problémů na Blízkém východě.“

Ve středu 10. října se k otázce Golan vyjádřil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Jeho názor je odlišný: „Status Golanských výšin je určen rezolucí Rady bezpečnosti OSN. Domnívám se, že změnit tento status obejitím Rady bezpečnosti by znamenalo porušení rezoluce RB OSN,“ řekl Lavrov (TASS). Mínil tím Rezoluci 497/1981, která odsoudila obsazení Golanských výšin během šestidenní války roku 1967 a zákon „O Golanských výšinách“, schválený Knesetem v roce 1981.

Podle premiéra Netanjahua se ovšem na Golanských výšinách snaží upevnit svou přítomnost Írán (prostřednictvím šíitského militantního hnutí Hizballáh anebo vlastních Revolučních gard). Během jednání s ruským prezidentem Putinem se opakovaně snažil dohodnout součinnost (nebo alespoň nebránění) při vytlačování íránských sil z Golan a jihu Sýrie. Rusko, stejně jako Írán, má rozmístěny své jednotky na území Sýrie, zmítané od roku 2011 občanskou válkou.