Dnes je 5. 12. 2020
Zpravodajství
O projektu

Rusko zavedlo zákon zaměřený proti antisemitským výkladům Bible

14. 12. 2015, -jg- |  Svět

MOSKVA – Podávat zkreslené nebo extremistické výklady Bible bude v Rusku protizákonné. Novou legislativu za podpory prezidenta Putina nedávno odsouhlasil ruský parlament – duma. Všeobecně se má za to, že zvláštní zákon vzešel z potřeby prevence proti vytrhávání z kontextu a zkreslování biblických veršů pro antisemitské účely. Rusko v minulosti zažilo již mnoho „šokujících” konspiračních odhalení z biblických či rabínských spisů, které zapříčinily násilný antisemitismus a útoky proti Židům. Podle statistik se za vlády současného prezidenta Ruska násilné útoky na Židy v zemi značně omezily. Prezident Putin, bývalý agentu ruské tajné služby KGB, udržuje přátelské vztahy s Izraelem, ale na druhou stranu i například s Íránem.

Podle Berela Lazara, vrchního rabína Ruska, je nový zákon důležitou součástí boje proti antisemitismu v Rusku. Putinův vřelý vztah k židovské komunitě je dosud předmětem debat. Jeho vztah k antisemitismu je tak jedním z mnoha aspektů komplexní osobnosti i politiky bývalého agenta KGB a současného vládce Ruska.

Ruský prezident Vladimir Putin má prý mezi Židy množství svých přátel. Jedna historka například praví, že tento jeho kladný vztah k Židům plyne doby, kdy se o něj starala jedna židovská rodina v Petrohradě. Tam Putin jako chlapec vyrůstal a jeho rodiče často nebyli doma. Vypravuje se také, že později Putin coby zástupce starosty Petrohradu riskoval mnohé problémy, když vydal povolení k otevření židovské školy ve městě. Na to prý ze své pozice tehdy neměl oprávnění.

V roce 2012 se Putin v izraelském městě Netanja účastnil odhalení monumentu připomínajícím oběti Rudé armády za druhé světové války ve prospěch osvobození Židů od nacistů. „Židovský holocaust je nejtemnější a nejostudnější tečkou v lidské historii, a byla to právě Sovětská armáda, která porazila nacistické monstrum. Tento úžasný monument utužuje respekt, který cítím k židovskému lidu a státu Izrael,“ pronesl tehdy Putin.