Dnes je 22. 6. 2018
Zpravodajství
O projektu

Rumunští přeživší pogromu v Jasech získají po víc jak 70 letech nárok na odškodné

13. 7. 2017, -jg-  |  Svět

BERLÍN/BUKUREŠŤ – Přeživší pogromu v Jasech (Iaši), městě ležícím na severovýchodě Rumunska, budou mít nárok na odškodnění. Ve středu 12. července to oznámil Julius Berman, předseda Konference židovských materiálních nároků na Německu (Claims Conference), na základě vyjednávání s německou vládou, která se odehrála teno měsíc v Berlíně. Na jejich základě obdrží rumunští přeživší pogromu zvýšenou domácí a zdravotní péči v rámci programu, který Konference celosvětově poskytuje. Bude rovněž určen fond na výplatu penzí pro ty, kdo žádnou nedostávají. V Jasech zahynulo v červnu 1941 celkem 15 tisíc Židů. K vyvyraždění většiny z nich došlo ještě před tím, než měli být vlaky transportováni do shromažďovacího tábora v Calaraši na jihu země. Z pětitisícového transportu, který trval osm dní, jich dorazila živých jen tisícovka. Ostatní zemřeli udušením, hladem či dehydratací.

Malá hrstka Židů, kteří zůstali v Jasech, žila na ohraničeném prostoru ve městě, v konstantním strachu před deportacemi do koncentračních táborů a bitím ze strany německých vojáků a jejich rumunských pomahačů. „Utrpení způsobené Židům v Jasech bylo konečně uznáno po 70 letech,“ prohlásil vyjednavač Konference Stuart Eizenstat.

Rumunsko bylo v letech 1940 – 44 spojencem nacistického Německa, přesto tato země dlouho popírala, že by na jejím území docházelo k vyvražďování a transportům Židů. Až v roce 2004 Rumunsko přijalo mezinárodní výzkmnou zprávu, vedenou rumunským rodákem a držitelem Nobelovy ceny míru, spisovatelem Elliem Wieselem. V roce 2011, na 70. výročí pogormu v Jasech, tehdejší rumunský prezident Traian Basescu připomněl, že „Rumuni musí převzít odpovědnost za svá závažná pochybení v minulosti.“