Dnes je 22. 4. 2019
Zpravodajství
O projektu

Rumunsko zvažuje přesun svého izraelského velvyslanectví do Jeruzaléma

23. 12. 2017, -jg- |  Svět

BUKUREŠŤ – Rumunsko by mohlo být první zemí, která se přidá k USA a své velvyslanectví v Izraeli přestěhuje do Jeruzaléma. V pátek 22. prosince předseda rumunské poslanecké sněmovny a lídr sociálně-demokratické strany Liviu Dragnea vyjádřil svou podporu postoji prezidenta Trumpa ohledně Jeruzaléma a jeho uznání jako hlavního města Izraele. Na půdě rumunského parlamentu prohlásil: „Myslím, že Rumunsko by mělo vážně zvážit přesunutí ambasády do Jeruzaléma. Měli bychom o tom velmi vážně přemýšlet. Všechny izraelské instituce se nachází v Jeruzalémě a velvyslanci a zaměstnanci velvyslanectví komunikují z Tel Avivu do Jeruzaléma,“ řekl. Rumunsko bylo jednou ze zemí, které se při čtvrtečním hlasování Valného shromáždění OSN v otázce rezoluce proti uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele Spojenými státy hlasování zdrželo. Rezoluci ve prospěch palestinského zastoupení v OSN společně předložily Turecko a Jemen.

Tím, že se zdrželo hlasování, Rumunsko, stejně jako Česko, porušilo konsenzus Evropské unie hlasovat ve prospěch rezoluce a „jednání o rozdělení Jeruzaléma mezi Izraelce a Palestince jako sdíleného hlavního města.“

Izraelský premiér Netanjahu sdělil v pátek CNN, že izraelské minsiterstvo zahraničí je ve styku s vládami několika států, které zamýšlejí svá velvyslanectví rovněž přestěhovat po vzoru USA. „Jednáme teď s několika zeměmi, které vážně zvažují udělat stejný krok jako Spojené státy a přesunout ambasádu do Jeruzaléma,“ řekl.