Dnes je 3. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Rukopis Franze Kafky byl vydražen za více než 3 miliony korun

5. 6. 2018, -rjw- |  Svět

HAMBURK – Na aukci v německém Hamburku byl v sobotu 2. června vydražen rukopisný úvod k románu Richard a Samuel. Nedokončené dílo bylo jako společným literárním pokusem pražských rodáků Franze Kafky (1884-1924) a Maxe Broda (1884-1968). Neslo podtitul „první dlouhá cesta vlakem z Prahy do Curychu“ a mělo jít o společný popis reálné výpravy obou přátel (26. – 27. 8. 1911). Spolupráce ale netrvala dlouho, psaní jim znemožňovala různorodost povah a přístupů k literární tvorbě. Dokončili proto jen první kapitolu, která v následujícím roce vyšla (na Brodův popud) v židovském studentském časopise Herder-Blättern, jehož redaktorem byl Willy Haas. Text patří k málo známým Kafkovým dílům a na rozdíl od textů jako Amerika, Zámek, či Lovec Gracchus bývá málo interpretován – už proto, že není zcela jisté, kdo přispěl jakou částí.

Hlavní zápletkou je kamarádství dvou mladých mužů, kteří se při jízdě vlakem zaplétají do koketování se ženami. Autoři líčí pocity spojenectví i žárlivosti, rivalizování a nevraživosti – vždycky se někdo cítí lichý.

Soukromý majitel nyní získal šestistránkový manuskript za 150 tisíc eur, tedy více než 3 miliony korun. Naposledy byl Kafkův rukopis (román Proces) dražen roku 1988.