Dnes je 18. 1. 2021
Zpravodajství
O projektu

Řidič se snažil srazit autem Židy vycházející v Los Angeles ze synagogy

28. 11. 2018, -jg- |  Svět

LOS ANGELES – Policie města Los Angeles zatkla v pondělí 26. listopadu muže, který se měl snažit přejet automobilem dva muže vycházející v pátek večer z místní synagogy. Záznamy z bezpečnostní kamery ukázaly, že se řidič snažil narazit do dvojice mužů na prostranství před synagogou zvanou Bais Yehuda Shul v převážně židovské čtvrti Wilshire, kteří byli oblečení jako typičtí ortodoxní Židé o šabatu. Měl na ně křičet i antisemitské poznámky. Poté své auto zastavil, udělal otočku a pokusil se dvojici přejet ještě jednou. Ta se ale podle policejního důstojníka Horace Franka schovala za jiný automobil a elektrickou rozvodní skříň. Řidič pak udělal další otočku a pokusil se z místa rychle zmizet, narazil ale přitom do jiného vozu. Nikdo nebyl při incidentu zraněn. Policie potvrdila, že detektivové případ vyšetřují jako trestný čin z nenávisti.

„Oba jsme se rozutekli jiným směrem, takže musel zabrzdit a minul nás, díky Bohu,“ řekl místnímu zpravodajství CBS jeden z poškozených, jež si přál zůstat v anonymitě. „Jednoznačně po nás šel a to bylo ještě zřejmější při jeho druhém pokusu,“ dodal. „Proč si nás vybral? Asi proto, že jsme měli na svých hlavách jarmulky,“ řekl ještě s tím, že byl trochu zklamán, že chvíli trvalo, než policejní důstojníci vyslechli jejich obavy, že se jednalo o něco více, než jen obyčejnou dopravní nehodu. „Žijeme s tím každý den. Žijeme ve strachu a doufáme a modlíme se, aby to losangelská policie i FBI braly trochu vážněji, než byla jejich počáteční reakce,“ řekla oběť.

Zatčeným je dvaatřicetiletý Mohamad Mohamad Abdi, který se narodil v somálském Mogadišu, a v současnosti má americké občanství. Podle Franka se k vyšetřování přidala FBI a Abdi by mohl čelit federálnímu obvinění. Šéf losangeleské policie Michel Moore sdělil, že se vyšetřovatelé domnívají, že Abdi incident spáchal jako „osamělý vlk“, a ne jako člen organizované skupiny, avšak že vyšetřování okolností útoku pokračuje. Abdi je zadržen na kauci ve výši 55 tisíc dolarů a obviněn z útoku smrtící zbraní.