Dnes je 23. 9. 2018
Zpravodajství
O projektu

Restaurace v Portu byla zvandalizována. Její šéfkuchař navštívil festival v Izraeli

21. 11. 2016, -jg- |  Svět

PORTO – Nápisy jako „Free Palestine“, „Avillez kolaboruje se sionistickou okupací“ nebo „Předkrm: Dávka bílého fosforu“ a omítka a okna potřísněny červenou barvou. Tak protiizraelští aktivisté zvandalizovali restauraci Cantinho do Avillez ve městě Porto za to, že se její šéfkuchař José Avillez spolu s dalšími 11 světovými šéfkuchaři účastnil kulinářského festivalu Round Tables, který se odehrál v listopadu v izraelském Tel Avivu a sponzorovala jej společnost American Express. Za vandalským útokem pravděpodobně stojí příslušníci hnutí BDS, kteří se účastníky festivalu pokoušeli předem odradit. Byl mezi nimi i francouzský šéfkuchař Stéphane Jégo, který poté, co se odehrála demonstrace blokující zákazníky před jeho pařížským bistrem L’Ami, napsal na Twitter: „Tito lidé jsou přinejlepším neinformovaní a pletou páté přes deváté, anebo jsou přinejhorším zaujatí a nečestní,“ a podotkl, že hnutí BDS je ve Francii, kde byly již desítky jeho příznivců usvědčeni z podněcování a diskriminace, ilegální.

Jégo, Avillez, ale i další profesionální kuchaři z New Yorku či Ženevy strávili v Izraeli týden. Podle propalestinského webu se však aktérům BDS podařilo přimět dánskou šéfkuchařku restaurace v Bolívii, Kamillu Seidlerovou, aby se účasti zřekla.

„Zaměřit se na kuchaře v Portugalsku, protože se zúčastnil festivalu v Tel Avivu je opovrženíhodné. Je to antisemitismus,“ komentoval událost Robert Singer, výkonný ředitel Světového židovského kongresu. „Tito samozvaní lidskoprávní aktivisté naopak jen rozsévají nenávist, a ne lidská práva,“ dodal.