Dnes je 10. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Replika Banksyho výtvoru na londýnském World Trade Fair pobouřila levicovou sběratelku umění Batiu Oferovou. Proč?

12. 11. 2018, -rjw- |  Svět

LONDÝN – Dva nahatí, soupeřící andílci. Jeden v kipě, druhý s šátkem přes tvář. Další provokativní obraz, který známý-neznámý umělec Banksy nasprejoval na zeď, oddělující území Palestinské autonomie od Izraele. Replika, která se objevila na palestinském stánku v rámci veletrhu zodpovědné turistiky „World Travel Market“, pobouřila izraelskou sběratelku umění Batiu Oferovou. Batia Oferová, manželka izraelského miliardáře Idana Ofera (sídlícího v Londýně) je známá svými levicovými postoji k izraelsko-palestinským tématům. Když ale viděla nejnovější Banksyho obraz, prohlásila jeho obsah za antisemitský. To může na první pohled působit divně, protože Banksy už si dovolil mnohem provokativnější „kameňáky“, při nichž si bere na mušku izraelskou armádu a politiku Izraele na Západním břehu. Ostatně, jeho betlémský Walled Off Hotel „s nejhorším výhledem na světě“ – totiž na pohraniční zeď, je takových karikatur plný. Měla Batia Oferová špatnou náladu?

Ne, jenom si povšimla drobné hranice, která vede mezi konkrétně zaměřenou karikaturou a vyobrazením boje „dobra“ proti „zlu“. Motiv dvou soupeřících andělé je převzatý z křesťanského umění. Je to souboj dobrého anděla s andělem padlým – ďáblem. V duchu tradiční symboliky je zlo nalevo, takže čertu by odpovídal andílek zobrazující Izrael. – Vidle, ďábelský nástroj, se ale ocitají v rukou andílka zobrazujícího Palestinu. A ten je drží dost nešikovně, ne tak, aby jimi mohl zaútočit.

Batia Oferová zná vzory, pocházející z křesťanských zobrazení souboje nebeských a pekelných sil, zná také antisemitské karikatury, znázorňující Židy jako démonické bytosti, zosobnění zla. Banksy tedy udělal krok od karikatur konkrétního politického sporu (v němž je Batia Oferová vůči izraelské politice velmi kritická) směrem ke kosmickému boji dobra a zla. A zlo v tomto typu boje musí být poraženo a zničeno.

„Můžete kritizovat Izrael za momentální situaci – a já jsem zcela pro dvoustátní řešení a boj o spravedlnost na obou stranách,“ napsala Oferová deníku Haaretz. „Ale naznačovat, že nemáme právo na existenci … to je ostudné.“

Banksy na kritiku zatím neodpověděl.