Dnes je 25. 9. 2020
Zpravodajství
O projektu

Ředitel Jad vašem: Útok plynem v Sýrii je selháním světových organizací v době po holocaustu

10. 4. 2018, -rjw- |  Svět

JERUZALÉM – „Mezinárodní organizace a mechanismy vytvořené po šoa, aby bránily zločinům proti lidskosti, selhávají. Události ve městě Dúmá jsou důsledkem lhostejnosti světa, který umožňuje, aby se děly dál.“ To je jen několik slov z projevu Avnera Šaleva, ředitele jeruzalémského památníku holocaustu Jad vašem. Šéf největší organizace pečující o uchování památky a historický výzkum nacistické genocidy Židů tak reagoval další masové vraždění civilistů během bojů v Sýrii. Velmi pravděpodobně při něm bylo použito bojového plynu. K útoku na město Dúmá ovládané rebely (z tzn. Islámské armády), došlo v sobotu 7. dubna. Bylo při něm zavražděno 40 osob, včetně dětí. Stovky dalších utrpěly různé stupně zranění a počet obětí asi není konečný. Podle svědků byly v příbytcích nalezeny celé rodiny, zadušené zatím neznámým jedovatým plynem. Informovali o tom syrští protivládní aktivisté Syrské civilní obrany, tzn. Bílé přilby. Za několik hodin se na obrazovkách po celém světě objevily snímky dětí s respirátory, až příliš upomínající na jiné děti zavražděné plynem, jejichž památku o tři dni později připomíná Jom ha-šoa.

Prezident USA Donald Trump označil za „odporný“ a slíbil, že ještě téhož dne dojde k rozhodnutí, jak Spojené státy na útok zareagují. – Později prohlásil, že dojde k „důrazné“ reakci. – Zakrátko následoval útok na syrskou vojenskou základnu, z něhož Rusko a Sýrie obvinily Izrael. USA a Francie účast na této akci oficiálně popřely.

V pondělí 9. dubna izraelská ministryně zahraničí Cipi Chotovely obvinila syrskou vládu ze zločinů proti lidskosti. Připomněla, že k útoku v Dúmá došlo rok po masovém vraždění civilistů v Chan Šajkúnu. Ještě silněji promluvil vrchní sefardský rabín Jicchak Josef, který v neděli řekl, že „Židé mají morální povinnost pokusit se o zastavení genocidy, k níž v Sýrii dochází“.

Avner Šalev z Jad vašem šel na konferenci v předvečer Jom ha-šoa asi nejdál. Využil obvyklé přítomnosti médií a obrátil se ke světovým politikům:
„Vyzývám globální komunitu, aby přestala pasivně přihlížet, ale aby rozhodným jednáním učinila přítrž lidskému utrpení a poskytla obětem humanitární pomoc.“