Dnes je 19. 9. 2019
Zpravodajství
O projektu

Rakouský židovský představitel varoval před navazováním užších vztahů s evropskou krajní pravicí

28. 3. 2018, -mk- |  Svět

VÍDEŇ – Poměrně ostrá slova na adresu izraelské vlády a některých poslanců Knesetu pronesl v rozhovoru pro internetový deník Times of Israel čestný předseda rakouské židovské komunity Ariel Muzicant. Zejména varoval před tím, aby Izrael pěstoval styky se Svobodnou stranou Rakouska (FPÖ), která se sice hlasitě distancuje od antisemitismu a podporuje stát Izrael, navazuje však zřetelně na rakouský nacismus a v nedávné minulosti čelila řadě antisemitských skandálů. Izrael sice dočasně omezil kontakty s touto stranou, která se po loňských volbách v Rakousku stala členem vládní koalice, avšak nadále zkoumá situaci a zvažuje i změnu této politiky – a o zlepšení vztahů usiluje také předseda FPÖ Heinz-Christian Strache. K propagátorům normalizace vztahů s FPÖ patří v Izraeli například ministr Zeev Elkin či poslanec Jehuda Glick (oba z Likudu).

Ariel Muzicant rovněž poukázal na další případy, kdy Izrael z jeho pohledu legitimizoval evropskou krajní pravici – například Netanjahu svou loňskou návštěvou Maďarska či izraelská vláda prý nedostatečně důraznou reakcí na polský zákon o holocaustu.

„Evropští Židé žijí v Evropě po holocaustu na základě vzájemného porozumění, že za prvé Evropa nesmí na holocaust zapomenout a za druhé musí bojovat proti nacistům a antisemitům,“ řekl Muzicant deníku Times of Israel. „Takže když začnete akceptovat lidi, kteří na jednu stranu chtějí být přáteli Izraele, ale na stranu druhou dosud zastávají nacistickou ideologii, podrážíte nám nohy.“

Úsilí o zlepšení vztahů s vládnoucími krajně pravicovými stranami zejména ve střední Evropě ze strany Izraele označil Muzicant za racionálně pochopitelné, tuto pragmatickou politiku však ostře odsoudil. „Židé, zejména ti diasporní, zastávají a vždy zastávali určité hodnoty. Pokud však tyto hodnoty nic neznamenají kvůli reálpolitice – pak za ně budou bojovat. A uvidíme, jak tento boj skončí,“ řekl Muzicant.

Také dodal, že organizované židovské společenství v Evropě nikdy nepřestane podporovat stát Izrael a jeho lid, avšak „pokud bude Izrael dělat věci, které podrývají pozici Židů v diaspoře, aniž by brali ohledy na naše potřeby, rozhodně se ozvu a budu izraelskou vládu kritizovat. Nebojím se toho.“