Dnes je 3. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Putinův návrh: Zmírnění sankcí za odchod Íránců ze Sýrie

23. 11. 2018, -rjw- |  Svět

MOSKVA – Ruský prezident Vladimir Putin prý nabídl USA a Izraeli obchod: Jestliže USA zmírní sankce vůči Íránu, postará se Rusko o to, že íránské jednotky opustí území Sýrie. Podle izraelské stanice Channel 10 to v pondělí řekl premiér Benjamin Netanjahu na uzavřeném setkání zahraničního a bezpečnostního výboru Knesetu. Komentátor deníku Haaretz Zvi Bar’el ve čtvrtek uvedl, že mezinárodní na vyřešení otázky moci v Sýrii může odchod íránských sil urychlit. Návrh z tohoto týdne je totiž možností, aby Írán opustil Sýrii dohodou a jeho vláda mohla podávat výsledek jako (alespoň částečný) úspěch. Prezident Putin tento návrh učinil premiéru Netanjahuovi na Pařížském mírovém fóru, spojeném s oslavami konce 1. světové války.

Rozhovor s Putinem označil Netanjahu za „dobrý, plodný a velmi důležitý. – Není důvod zacházet do větších podrobností,“ dodal. Přítomnost íránských a Íránem podporovaných jednotek na území Sýrie je dlouhodobým tématem setkání Putin-Netanjahu. Pro Izrael znamená přítomnost nepřátelských íránských jednotek hrozbu, protože íránští politici po řadu let hrozí „malému ďáblu“ (jak Izrael nazývají) zničením.

S tím úzce souvisí jednání o íránském jaderném programu, po jejichž krachu uvalily Spojené státy na Írán závažné obchodní sankce. – Ke krachu dohod mocně přispěla odhalení izraelských tajných služeb o tom, že Írán lhal o tom, že nepracuje na vývoji jaderných zbraní. Nyní by Izrael měl být tím, kdo se ve Washingtonu „přimluví“ výměnou za zbavení nepříjemné blízkosti Revolučních gard a Hizballáhu.

Starost velkých států o bezpečí malých

Jak ovšem poznamenal deník Times of Israel, ruští politici v minulosti opakovaně říkali, že stažení íránských vojsk z celé Sýrie zajistit nemohou. V minulosti se Rusku zdařilo zajistit stažení z 83 km od izraelských hranic. Intenzivní jednání probíhají mezi USA a jeho spojencem Izraelem na straně jedné a Ruskem jako spojencem Sýrie a Íránu na straně druhé. Počátkem měsíce navštívil Moskvu i Tel Aviv zvláštní americký vyslanec pro Sýrii, James Jeffrey. Nejmenovaný vysoký úředník Ministerstva zahraničí USA k tomu pro Channel 10 řekl: „Pokračujeme ve vyjednáváních s OSN a dalšími stranami, abychom v Sýrii zajistili politické řešení. K diplomatickým jednáním nepodáváme žádné podrobnější informace.“

Zpráva přišla během pokračujícího napětí v izraelsko-ruských vztazích kvůli říjnovému sestřelenému ruskému letadlu, za jehož zničení a smrt patnácti vojáků na palubě viní Rusko Izrael. V důsledku toho Rusko poslalo syrské vládní armádě prezidenta Assada pokročilý protiletadlový systém S-300. Premiér Netanjahu trvá i nadále na tom, že Izrael nebude u svých hranic tolerovat přítomnost Íránu a jím podporovaných skupin.

Podle Jamese Jeffreyho jsou kromě izraelsko-íránských vztahů problematickým bodem také vztahy Íránu a Jordánska. Prohlásil, že Jordáncům dělají starosti „pronikání Íránu do blízkosti Jordánska a samozřejmě i zbytky teroristických skupin nedaleko jordánských hranic. Jordánsko teroristickými útoky strašně utrpělo a my máme odpovědnost za jeho bezpečnost.“

Premiér Netanjahu ovšem tento týden řekl, že „USA nejsou schopné dostat íránské síly ze Sýrie samy“ – jinými slovy, že jejich odchod musí být důsledkem vícestranné dohody, nikoli jednostranného tlaku.