Dnes je 5. 12. 2020
Zpravodajství
O projektu

Putin: Za ovlivňováním amerických voleb mohou být Židé s ruským občanstvím

12. 3. 2018, -jg- |  Svět

MOSKVA – Podle ruského prezidenta Vladimira Putina mohli stát za vměšováním do amerických prezidentských voleb v roce 2016 Židé nebo jiné menšiny. Během víkendového rozhovoru pro stanici NBC pronesl, že ho to navíc „vůbec nezajímá, protože nereprezentují vládu”. „Možná to vůbec nejsou Rusové, ale Ukrajinci, Tataři nebo Židé, ale s ruským občanstvím, což může být ověřeno. Možná mají dvojí občanství nebo zelenou kartu. Možná jim za to zaplatily samy USA,” dodal nakonec Putin, který trvá na tom, že ovlivňování voleb, z nichž vítězně vyšel Donald Trump, nemá nic co dočinění s Kremlem. Ruský prezident odmítl obvinění amerických zpravodajských služeb, podle nichž on sám takové zasahování do voleb nařídil a figurovat v něm mělo 13 ruských občanů a tři ruské firmy. Rada amerických Židů (AJC) Putinovu poznámku odsoudila, stejně jako izraelská poslankyně Ksenia Svetlova z opozičního Sionistického tábora.

„Naznačování prezidenta Putina, že za americkými volbami stojí minority Ruské federace, ať už by to byli Ukrajinci, Tataři či Židé, je připomínkou Protokolů sionských mudrců. Měl by svá slova při nejbližší příležitosti objasnit,” vyjádřila se AJC.

„Dobře známe ono staré známé: Možná Židé řídí svět, možná Židé pro své rituály používají krev, možná Židé zabíjeli Židy v Polsku. A teď se k nim přidá ještě to, že Židé možná ovlivňovali volby v USA. Naše vláda musí toto vyjádření silně odsoudit,” napsala Svetlova na svůj Twitter.