Dnes je 6. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Protiizraelská demonstrace oslavující sebevražednou atentátnici se odehrála na památníku obětem nacismu v Amsterdamu

12. 11. 2018, -jg- |  Svět

AMSTERDAM – Devět otázek ohledně protiizraelských demonstrací, které se konají na památníku obětem 2. světové války na náměstí Dam každou neděli, zaslali vedení nizozemského hlavního města dva členové městské rady. Marianne Pootová z Lidové strany pro svobodu a demokracii (VVD) a Diederik Boomsma z Křesťanskodemokratické výzvy (CDA) žádají po vedení města, aby vysvětlilo, proč dovoluje, aby na pomníku obětem nacismu v centru města docházelo k antisemitskému a protiizraelskému podněcování. Obvykle se na místě sejde jen hrstka aktivistů. Minulou neděli, kdy akci natočil redaktor JTA, přibyli další: Evropané, Arabové a několik žen. Organizátoři pouštěli do reproduktorů song rappera Ismo s názvem „Free Palestine“, který oslavuje sebevražednou atentátnici v Tel Avivu, a jeden z účastníků reportérovi řekl: „Židovská rakovino, vy lidé neexistujete, jste vymyšlení.“ Jiná účastnice z Irska trvala zas na tom, že akce není antisemitská s tím, že „kritika není antisemitismus“.

Rapper Ismo do svých písniček často vkládá antisemitský a homofobní obsah. Jeho song s názvem Free Palestine, který byl na demonstraci hrán, oslavuje čin sebevražedné atentátnice v Tel Avivu. „Rušná hodina v Tel Avivu, nastoupí do autobusu s šedesátiletým mužem, sedne si, zavře oči a sní sny o odplatě, která nastane. Chce je vyjádřit, vyhodí se do povětří,“ jsou slova písně. V jiném songu z roku 2014 zas Ismo zpívá: „Nenávidím Židy víc než nacisty.“

Na demonstraci, na níž v minulosti upozorňovalo už Centrum pro informace a dokumentaci o Izraeli (CIDI), byl přítomen i Amen Abou Rashid, jenž je izraelskou i rozvědkami západoevropských zemí identifikován jako operativec Hamásu v Nizozemsku, i nizozemský aktivista hnutí BDS (Bojkot, stažení investic, sankce) Simon Vrouwe. Někteří demonstrující drželi izraelské vlajky, v jejichž středu byly namísto Davidovy hvězdy svastiky, nebo jejich jinou variantu, kde byl ve středu vlajky vyobrazen šváb.

V minulých letech začali na hlavním amsterdamském náměstí organizovat židovští i nežidovští aktivisté s izraelskými vlajkami protidemonstraci. Nejvíc se mezi nimi proslavil Michael Jacobs, který jako fotograf na penzi na těchto protidemonstracích strávil mnoho času a hodněkrát byl za „trollení“ BDS aktivistů i zatčen. Vrouwe z hnutí BDS byl rovněž na demonstracích několikrát zatčen, a to za pořádání finanční sbírky bez povolení.