Dnes je 20. 8. 2019
Zpravodajství
O projektu

Propalestinské organizace bojkotovaly pochod za práva žen – kvůli angažmá Scarlett Johanssonové

24. 1. 2018, -mk- |  Svět

LOS ANGELES – Sobotní pochod za práva žen v americkém městě Los Angeles se obešel bez účasti organizací, jako je Asociace amerických palestinských žen, Al Awda, BDS-LA a také bez dvou židovských organizací, známých svým krajně kritickým postojem ke státu Izrael: Židovský hlas pro mír (JVP) a Židé pro palestinské právo návratu. Důvod byl jediný – jednou z ohlášených řečnic byla herečka Scarlett Johanssonová, která se v minulosti stala reklamní tváří společnosti SodaStream působící na Západním břehu. Kvůli tomu se dokonce rozešla s charitativní organizací Oxfam, která podporuje bojkot zboží z izraelských osad za zelenou linií. Podle palestinské organizace pro ženská práva to vše ovšem svědčí o „nekritické podpoře ilegálních osad“ a je v rozporu s jejich svědomí účastnit se akce, kde by Scarlett Johanssonová vystupovala. Společnost SodaStream za doby svého působení na Západním břehu zaměstnávala značný počet palestinských pracovníků a velké části z nich dává práci i nadále, i když nyní musejí za prací dojíždět do nové továrny v Negevu, kam po mezinárodním nátlaku společnost přestěhovala svou výrobu.

Asociace amerických palestinských žen (Palestinian American Women’s Association, PAWA) se jako první distancovala od akce, jíž se původně mínila zúčastnit, kvůli Scarlett Johanssonové však oznámila, že tak neučiní. Ve svém stanovisku zveřejněném na Facebooku uvedla, že u Johanssonové jí vadí její „nekritická podpora ilegálních osad na Západním břehu i při porušování lidských práv, které zde spatřuje mezinárodní komunita, avšak její výzvy vedly Johanssonovou jen k utvrzení vlastní pozice, čímž vyslala jasný vzkaz, že na hlasech Palestinců stejně jako na jejich lidských právech nezáleží“.

„Zatímco její postoj nemusí nutně odrážet postoj všech organizátorů z nadace Pochodu žen v Los Angeles, PAWA se nemůže s čistým svědomím stát partnerem organizace, která nedokáže jasně rozeznat, že její výběr řečníků je v rozporu s jejím vlastním poselstvím,“ pokračovalo prohlášení organizace na Facebooku.

Producent domácích sad na výrobu bublinkových nápojů SodaStream, v jehož reklamách populární herečka Scarlett Johanssonová vystupovala, měl dříve hlavní továrnu v Maale Adumim nedaleko Jeruzaléma na Západním břehu. V roce 2015 se SodaStream přestěhovala do pouště Negev, kde zaměstnává mimo jiné mezi svými 1400 pracovníky jednu třetinu beduínů a více než 70 palestinských Arabů, kteří sem za prací dojíždějí.