Dnes je 15. 9. 2019
Zpravodajství
O projektu

Proč převážně muslimské Kosovo vydalo poštovní známku s americkým židovským senátorem

22. 11. 2017, -jg- |  Svět

PRIŠTINA – Kosovo vydalo tento týden známku v hodnotě dvou euro, na níž je zobrazen americký demokratický senátor Eliot Engel. Engel se tak stal prvním židovským členem kongresu na poštovní známce. Proč země, která je v drtivé většině muslimská, vydala teď takovou známku? Engel byl jedním z hlavních politiků, kteří přesvědčili Clintonovu administrativu, aby při kosovské válce roku 1999 Amerika intervenovala. Nebyl sám, kdo se obával genocidy kosovských Albánců ze strany vojsk Slobodana Miloševiće. Kromě Engela horovali pro ochranu Kosova další senátoři: Jerry Nadler, Ben Cardin, Tom Lantos, Ben Gillman a dnes již zesnulý spisovatel Ellie Wiesel. Engel si byl jednak vědom záchrany, které se Židům v Albánii jako jedné z mála evropských zemí během holocaustu dostalo, a rovněž jej popouzela americká politika vojensky neintervenovat ve prospěch Židů během druhé světové války. Nejde však o první poctu, kterou Kosovo Engelovi vzdalo. Roku 2008 byla po něm pojmenována ulice ve městě Peć.

Město Peć (Peja) má však kromě ulice pojmenované po Engelovi i ulici Madeleine Albrightové, generála Wesleyho Clarka nebo prezidenta Billa Clintona. Proamerické sympatie jsou v malé zemi, která se roku 2008 jednostranně odtrhla od Srbska a vyhlásila nezávislost, časté. Mnoho lidí, zejména etnických Albánců, si na domy dosud vyvěšuje i americkou vlajku.

Dnes uznává nezávislost Kosova 114 zemí světa, včetně zemí celé EU až na 5 jejích členů – Řecko, Španělsko, Rumunsko, Slovensko a Kypr. Samo Srbsko nezávislost Kosovské republiky neuznává a podle srbské ústavy z roku 2006 je Autonomní oblast Kosovo a Metochie nedělitelnou součástí Srbska.

Do Kosova rovněž proudí od USA a evropských spojenců štědrá finanční pomoc na budování „demokracie, infrastruktury a bezpečnosti.“ „Angažování USA v Kosovu je jedním z klíčových pilířů pro zabezpečení stability na Balkáně a míru v Evropě,“ sdělilo americké ministerstvo zahraničí minulý měsíc. Ani Kosovu se však nevyhnula radikalizace. Podle zpráv se mělo přibližně 300 z celkového počtu 2 milionů kosovských Albánců připojit do řad Islámského státu.