Dnes je 23. 9. 2018
Zpravodajství
O projektu

„Přistaneme v Tel Avivu, ve státu Palestina,“ řekl cestujícím španělský pilot

29. 10. 2015, -jg- |  Svět

TEL AVIV/MADRID – Cestující na letecké lince mezi Madridem a mezinárodním letištěm Ben Gurion se ve středu 28. října dozvěděli, že co nevidět přistanou v Tel Avivu ve státu Palestina. Na konci jejich letu jim to sdělili kapitán letadla a to dokonce dvakrát, jednou španělsky a podruhé v anglickém jazyce. Pasažéři letadla rovněž zmínili, že kdykoliv k nim kapitán během letu promluvil, nikdy nezmínil název země Izrael. Po stížnosti, kterou podali někteří cestující, se španělská letecká společnost Iberia omluvila a uvedla, že do Tel Avivu vypravuje mnoho letů a že ví, kde se město nachází. Jednání pilota označila za omyl s tím, že tento pilot už prý napříště nebude do Izraele létat.

Podle Liora, jednoho z pasažérů tohoto středečního letu, pilot oznámil, že letadlo bude přistávat v Palestině, zcela úmyslně nejen ve španělštině, ale i angličtině tak, aby to všichni pochopili. „Byl jsem tím poněkud ohromen. Bylo to záměrné, zejména v těchto pro Izrael vypjatých dnech,“ řekl televizní stanici Arutz 2. „Jakmile to oznámil, všichni byli šokováni a začali si šuškat mezi sebou. Nechápali, proč něco takového řekl,“ dodal.

Mezitím jiný pasažér téhož letu, který si nepřál být v médiích jmenován, zaslal letecké společnosti Iberia stížnost. Televizi poté sdělil, že pilotova slova „byla nepřijatelná a všichni jsme je slyšeli.“ „Já i moje rodina jsme byli nesmírně uraženi. Bylo to naprosto nevhodné a nedělá to vaší společnosti dobré jméno,“ citovala televize z dopisu, který byl zaslán letecké společnosti.