Dnes je 9. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Připomínky pogromu v Jedwabném se prvně účastnil i místní katolický biskup

11. 7. 2017, -jg-  |  Svět

VARŠAVA – Pondělního (10. 7.) pietního setkání upomínajícího na oběti pogromu v Jedwabném na severovýchodě Polska se poprvé účastnil i zástupce polské katolické církve. Biskup Rafal Markowski, předseda Rady pro mezináboženský dialog a Rady pro dialog s judaismem, na něm před stovkou účastníků sdělil, že katolická církev se modlí za polské pachatele pogromu a omlouvá se. Dne 10. července 1941 několik desítek místních upálilo ve vesnici Jedwabne 300 Židů, které předtím shromáždili do stodoly. Biskup Markowski rovněž připomněl větu svého předchůdce, biskupa Mieczyslawa Cisla, který řekl, že kdyby bývala byla papežská encyklika Nostra Aetate, jež pojednává o vztahu církve k nekřesťanům, vydána už roku 1939, nebyl by možná žádný pogrom v Jedwabném, nebo roku 1946 v Kielcích nebo vůbec žádný holocaust.

„Naše náboženství po nás žádá, abychom si pamatovali a nezapomínali,“ řekla na setkání v Jedwabném Anna Chipczynska, předsedkyně varšavské židovské komunity, která se jej poprvé účastnila za doprovodu bodyguarda. Emil Ježowski přečetl dopis izraelské velvyslankyně v Polsku Anny Azariové, v němž zdůraznila, že Izrael se sympatiemi hledí na Polsko a jeho cestu, na kterou se vydalo za pátráním po své vlastní historii.

Kněz: Židé jsou rakovina

Například nedávno byl prokurátorem ve Vratislavi na jihozápadě Polska za „veřejné nabádání k násilí založené na náboženské a národnostní odlišnosti“ obžalován bývalý kněz Jacek Miedlar. Dne 11. listopadu 2016, když Vratislav hostila Pochod patriotů, Miedlar zde pronesl řeč, která, pod rouškou vyjádření vlastenectví, veřejně nabádala k nenávisti Židů a Ukrajinců. Mieldar se necítí být vinným a ve své obhajobě prohlásil, že jen bránil dobré jméno Poláků, které podle něho Židé nazývají „červy“. Už v březnu 2016 Miedlara obžalovali, že při kázání nazval Židy „rakovinou, co zachvátila Polsko“, ale prokurátor v Bialystoku v tom tehdy neshledal žádný přečin. Nyní Miedlarovi, kterému byl již několikrát zamezen vstup do Anglie, protože se zde účastnil protiimigrantských pochodů, hrozí až dva roky vězení.

Sousedé

Ceremonie v Jedwabném se mimo jiné účastnili i Wojciech Kolarski, tajemník polského prezidenta Andrzeje Dudy, Aaron Fishman z americké ambasády v Polsku a Rolf Nikkel, německý ambasador v zemi. Z Izraele přijel Jicchak Lewin, jehož příbuzní byli během pogromu zavražděni, aby zde odcitoval nodlitbu Kadiš tak, jak to činí každý rok.

Události pogromu byly poprvé detailně popsány polským historikem Janem Tomaszem Groszem roku 2000 v jeho knize „Sousedé“ (angl. Neighbors). Na to započal výzkumnou práci polský Insitut národní paměti, ale po třech letech byl výzkum rozpuštěn a polští nacionalisté se snažili Grosze zdiskreditovat a pogrom svést na nacisty. Roku 2001 se tehdejší polský prezident Aleksander Kwašniewski za pogrom omluvil svým jménem a také polského lidu „jehož svědomí se zločin dotýká.“