Dnes je 27. 2. 2020
Zpravodajství
O projektu

Předseda Labouristů Corbyn a věnec na hrobech teroristů, co v Mnichově zavraždili 11 izraelských atletů

14. 8. 2018, -jg- |  Svět

LONDÝN – Britský deník Daily Mail zveřejnil v pátek 10. srpna fotografie a zprávu, podle níž se měl předseda Labouristické strany Jeremy Corbyn roku 2014 v Tunisku účastnit tryzny za palestinské teroristy, kteří na olympiádě v Mnichově 1972 zavraždili a mučili 11 izraelských atletů. Corbyn už v květnu popřel, že by se účastnil tryzny za teroristy a sdělil, že se na hřbitově, kde teroristé leží, účastnil smutečního aktu za 47 lidí, kteří zemřeli při leteckém útoku Izraele na tuniskou základnu Organizace pro osvobození Palestiny roku 1985. Reportéři deníku nicméně onen hřbitov navštívili a popsali, že památeční plaketa se 47 oběťmi se nachází asi 14 metrů od místa, kde byl Corbyn vyfotografován, jak se účastní muslimské modlitby. „Namísto toho se nacházel vedle desky, jež leží u náhrobků členů organizace Černé září,“ napsal Daily Mail. O všech se má za to, že byli odstraněni buď izraelskou tajnou službou Mosad, anebo znepřátelenými palestinskými frakcemi.

Britský ministr vnitra Sajid Javid (Konzervativní strana) po uveřejnění fotografií Jeremyho Corbyna kritizoval. Řekl, že „pokud by toto byl lídr jakékoliv jiné větší politické strany, byl by okamžitě odejit. Tento týden v pondělí Corbyna prvně kritizoval i izraelský premiér Benjamin Netanjahu. „Kladení věnců Jeremym Corbynem u hrobů teroristů, kteří zosnovali mnichovský masakr a jeho srovnávání Izraele s nacisty si zasluhuje odsouzení ode všech – levice, pravice a všech, co jsou někde mezi.“ To si Corbyn nenechal líbit a hned reagoval: „Zprávy o mých činech jsou lživé. Co zasluhuje odsouzení je zabití více jak 160 protestujících v Gaze izraelskými složkami od března, včetně desítek dětí.“

Přítomen, ale …

Corbyn po bouři reakcí, která se strhla poté, co v pátek Daily Mail zprávu uveřejnil, se bránil ze lživých nařčení. Například v rozhovoru pro Sky News řekl: „Byl jsem přítomen, když tam byl věnec položen, ale nemyslím si, že by se mne to nějak týkalo.“ „Byl jsem tam, protože jsem chtěl vidět památku uctění všech, kdo zemřeli v jakémkoliv teroristickém incidentu kdekoliv, protože to musíme ukončit. Nemůžeme dosáhnout míru koloběhem násilí. Jediným cílem, jak dosáhnout míru, je dialog,“ dodal ještě.

Ve svém článku, který napsal Corbyn pro krajně levicové noviny Morning Star těsně po svém výletu, se ovšem zdá, že se Corbyn zmiňuje i o hrobu jednoho ze strůjců mnichovského masakru: „Poté, co byly věnce položeny k hrobům těch, kteří zemřeli v tento den, a na hrobech ostatních, zabitých agenty Mosadu v Paříži roku 1991, přesunuli jsme se k dojemné soše na hlavní třídě pobřežního města Ben Arous, jež byla ověnčena palestinskými a tuniskými vlajkami,“ napsal tehdy. Je možné, že Corbyn měl na mysli hrob Atefa Bseisa, který se podílel roku 1972 na mnichovském masakru izraelských atletů a jenž byl zabit roku 1992 v Paříži.

Rozporná reakce

Tiskové oddělení Labouristické strany reagovalo slovy, která byla poněkud v rozporu s tím, co její předseda v rozhovoru pro Sky řekl. V pohlášení stálo, že „Jeremy nezvzdal čest těm, kdo stáli za zabíjením v Mnichově. On a další poslanci šli na palestinský hřbitov v Tunisku vzpomenout na oběti izraelského bombardování základny OOP v roce 1985.“ Corbyn se prý také ke svém výletu na tuniský hřbitov vyjádřil už minulý rok, když řekl: „Byl jsem na palestinské konferenci a položil jsem věnec všem těm, kdo byli zabiti při leteckém útoku, který se odehrál v Tunisku, na jedno ze zdejších velitelství palestinské organizace. A bylo tam se mnou spousta ostatních lidí, kteří si přejí mír.“

Zatím nebyla udělána žádná nezávislá analýza fotografií, které zveřejnil Daily Mail, a která by buď podpořila nebo zamítla to, co Corbyn a jeho mluvčí tvrdí.

Kauza se strhla jen nedlouho po několika dalších vyjádřeních Jeremyho Corbyna, která se nedávno objevila a která jsou protiizraelská takovým způsobem, že podle kritiků umožňují nárůst antisemitských vyjádření v Labouristické straně, která je za to již dlouhodobě kritizována. Sám Corbyn připustil teprve minulý týden, že jeho strana má problém s antisemitismem a přislíbil se s tím vypořádat. Lídři britských židovských skupin jsou k tomu ale skeptičtí.