Dnes je 24. 9. 2020
Zpravodajství
O projektu

Poutní místo se špatnou pověstí: Chasidé na Ukrajině zvandalizovali sochu Ježíše

23. 1. 2019, -rjw- |  Svět

UMAN – Na poutním místě braclavských chasidů došlo minulý týden k vandalskému incidentu. Skupina chasidských poutníků, údajně občanů USA, se dopustila vandalského útoku na sochu Ježíše na kříži. Zachytila je při tom bezpečnostní kamera. Následující sobotu skupina Ukrajinců zaútočila na ulici, obývanou především Židy, zápalnými láhvemi. Útok nezpůsobil žádná zranění, bližší podrobnosti o pachatelích nejsou k dispozici. Místní chasidé reportérům sdělili, že vandalové slíbili zaplatit škody a komunita se složí zaplacení úplatků úřadům, aby byli všichni propuštěni. Uman, známý hrobem rabiho Nachmana z Braclavi, přiláká ročně tisíce poutníků z celého světa. Během největšího pouti o Roš Hašana je město Uman přeplněné chasidy všeho druhu a věku, kteří se sem kromě pouti jedou „odvázat“.

Nepořádek, hlasitá hudba už na letišti, opilost a agresivita (na kterou si stěžují i pracovníci izraelských aerolinek), někdy požáry v hotelových pokojích. Židovská média už roky přinášejí zprávy o chasidských incidentech v tomto městě, i o rostoucích projevech antisemitismu ze strany nežidovských obyvatel. Chování některých poutníků ovšem dělá starosti i chasidům, kteří se tu usadili natrvalo.

Zprávu o znesvěcení kříže přinesl izraelská televizní stanice Channel 13. umanský chasid Avraham Tobol reportérům řekl, že se to stalo už potřetí. Ve všech případech se vandalismu dopustili turisté.

Celkem bylo zadrženo deset osob, většina byla po výslechu propuštěna. Dva účastníci vyjádřili lítost a slíbili uhradit škody. Nejmenovaný zdejší chasid pro Channel 13 řekl: „Je zadrženo deset lidí. Zůstane tam jenom ten, co tu sochu sundal, zbytek propustí. My zaplatíme úplatky a bude do v pořádku. Tak to tady chodí.“

Nebylo to poprvé

V srpnu 2013 došlo k napětí poté, co kdosi počmáral Ježíšovu sochu na kříži hanlivými nápisy: „Přesnou pomstu gójům“ a „Stop znesvěcování Božího jména“. Tehdy od některých místních obyvatel zazníval postoj: „Jestli poškodí kříž, my se pomstíme na hrobě toho cadika.“

Ve všech případech se přitom jedná o kříž, vztyčený k výročí přijetí křesťanství na Kyjevské Rusi. Vandalské útoky vedl k tomu, že na místo byla umístěna bezpečnostní kamera – právě ta, která minulý týden zachytila ničení sochy.