Dnes je 18. 9. 2019
Zpravodajství
O projektu

Poslanci konzervativní unie CDU-CSU navrhnou Německu vyhostit migranty, kteří šíří antisemitismus

6. 1. 2018, -jg- |  Svět

BERLÍN – Křesťanskodemokratická unie (CDU) německé kancléřky Angely Merkelové chce spolu se sesterskou stranou Křesťanskosociální unií (CSU) předložit ve Spolkovém sněmu zákon, který by z Německa umožnil vyhošťovat migranty, kteří budou shledáni vinnými z šíření a podněcování k antisemitismu. V sobotu 6. ledna o tom informoval německý deník Die Welt. „Musíme zakročit proti antisemitismu u migrantů s arabskými kořeny a z afrických zemí,“ řekl deníku Stephan Harbarth z CDU. „Proti importovanému antisemitismu musejí být nasazeny všechny prostředky, preventivní a represivní, včetně vyhoštění,“ dodal. „Kdo odmítá židovský život v Německu, nebo zpochybňuje právo Izraele na existenci, pro toho nesmí být v naší zemi místo,“ píše se například v návrhu zákona. Poslanci konzervativní unie CDU-CSU jej chtějí předložit ještě před 27. lednem, na který připadne Mezinárodní den památky obětí holocaustu.

Antisemitské nálady jsou v Německu v posledních letech na vzestupu, a to včetně násilných antisemitských incidentů. Německá média nicméně připomněla, že na začátku celé debaty stály demonstrace, především v Berlíně, na nichž demonstrující protestovali proti rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele – přičemž EU i OSN považují východní Jeruzalém za Izraelem neoprávněně obsazené území. Na jedné z těchto demonstrací byla před Braniborskou bránou protestujícími spálena vlajka s Davidovou hvězdou.

Židovské organizace působící v Německu však poukázaly na to, že útoky či verbální výpady na Židy v zemi se množily dávno před Trumpovým uznáním Jeruzaléma, a že stále častěji za nimi stojí přistěhovalci z arabských zemí. Současný německý ministr spravedlnosti Heiko Mass na incident reagoval prohlášením, že „antisemitismus je útokem na všechny“ a „nemůže mu být dovoleno znovu zaujmout místo ve společnosti“.