Dnes je 1. 11. 2020
Zpravodajství
O projektu

Poprava cara Mikuláše II. a jeho rodiny byla rituální vraždou, zní z vyšetřovací komise. Ruští Židé protestují

28. 11. 2017, -jg- |  Svět

MOSKVA – Největší organizace spojující ruské Židy protestovala proti tvrzení místního biskupa, které ještě na oficiální akci zopakovala úřednice ministerstva spravedlnosti, že poslední ruský car byl zabit Židy pro jejich rituální účely. Podle serveru Ria Novosti řekla na pondělní konferenci v Moskvě Marina Molodcova, jedna z hlavních vyšetřovatelů speciální ministerské komise, že její tým provede „psychologicko-historický výzkum“, který mimo jiné prozkoumá, zda nebyla vražda cara Mikuláše II. během ruské revoluce roku 1917 rituální povahy. Na stejné konferenci prohlásil biskup ruské pravoslavné církve Tichon Ševkunov, že „na základě nejpečlivějšího přístupu k verzi rituální vraždy nemá velká část církevní komise pochyb, že se jednalo o rituální vraždu.“ Federace židovských komunit v Rusku, organizace spřízněná s hnutím Chabad, jež zastřešuje přibližně 100 židovských obcí napříč Ruskem, vydala v pondělí 27. listopadu prohlášení, v němž tyto výroky označila za „šokující vyjádření antisemitské pověry.“

Podle Molodcové má být v současnosti se ustavující expertní komise, která bude šetřit popravu posledního ruského cara a členů jeho rodiny, složena z badatelů moskevské Akademie věd, vědců z petrohradské univerzity, historiků, archivářů a kněží ruské pravoslavné církve. „Myslíme si, že je to naprosto nepřijatelné, a jsme šokováni především a nejvíc právě absurdností těchto nařčení,“ řekl k tomu, co zaznělo na pondělní konferenci, mluvčí federace Boruch Gorin agentuře Interfax. Stejně tak tyto výroky v úterý odsoudil i Evropsko-asijský židovský kongres.

Před pondělní konferencí se obvinění, že car Mikuláš II. byl zavražděn Židy pro rituální účely, týkalo jen okrajové skupiny zarputilých antisemitů a obhájců nesofistikovaných konspiračních teorií. Jenže v současném putinovském Rusku, kde narůstá jak nacionalismus, tak nostalgie po carských časech, nařídil roku 2010 soud, aby byla znovu prošetřena vražda posledního ruského cara a jeho rodiny, ačkoliv se má za to, že je v červenci 1918 v Jekatěrinburgu popravili panikařící bolševici, kteří měli v revoluci 1917 vůdčí slovo. Ruská pravoslavná církev prohlásila cara Mikuláše a členy jeho rodiny roku 2000 za svaté.

Poměrně vysoké zastoupení lidí židovského původu mezi tehdejšími revolučními činovníky ještě přililo olej do ohně tehdejšího antisemitismu a vlastně se tato skutečnost užívá při rozněcování vášní proti místním židovským komunitám až dodnes, a to zejména u zbožných křesťanů, kteří byli protináboženskými sovětskými úřady značně pronásledováni. Během doby holocaustu zas sloužila tato skutečnost pro zapřisáhlé nepřátele komunismu a Ruska jako ospravedlnění pro vyvražďování celých židovských komunit napříč východní Evropou, a to navzdory tomu, že sami Židé byli v téže době komunisty utlačováni za jakýkoliv veřejný projev své víry.