Dnes je 15. 9. 2019
Zpravodajství
O projektu

Polský soud podpořil zákon, který omezuje práva bývalých vlastníků nemovitostí ve Varšavě

1. 8. 2016, -jg- |  Svět

VARŠAVA – Polský ústavní soud ve středu 27. července zamítl návrh na zrušení zákona, který podle jeho kritiků zamezí v restitucích nemovitostí, jež se nacházejí ve Varšavě a jejichž majiteli byly kdysi židovské rodiny. Návrh na přezkoumání zákona, který prošel minulý rok polským parlamentem a který omezuje práva potencionálních restituentů na objekty nacházející se nyní v soukromém vlastnictví v polském hlavním městě, podala u polského ústavního soudu Světová židovská restituční organizace (WJRO). Tento zákon znemožňuje zažádat o restituci v těch případech, kdy žadatel nestihl lhůtu pro podání žádosti stanovenou někdejším komunistickým režimem do roku 1988, a to včetně těch případů, kdy žadatelé žili v zahraničí, kam emigrovali před komunistickým antisemitismem. Podle zákona se všechny nemovitosti stávají majetkem Státní pokladny města Varšavy a tento krok může zvrátit jen skutečnost, že by do roku 2017 všichni bývalí vlastníci, anebo jejich příbuzní, prokázali nárok na tento nemovitý majetek.

Světová židovská restituční organizace (WJRO) nad středečním rozhodnutím soudu vyjádřila zklamání. „Zákon účinně ruší práva těch, kteří se o svůj majetek nepřihlásili dříve, a to třeba jen proto, že neměli jak se dozvědět o svých nárocích,“ stálo v prohlášení. Nová polská legislativa rovněž zabraňuje restituentům v znovuzískání rozličného druhu majetku, včetně toho, který je dnes využíván vládou a jejími složkami. „Tento zákon jen dokazuje, že Polsko by mělo udělat to, co již všechny země bývalého sovětského bloku udělaly, a to sice vytvořit národní program, který poskytne židovským i nežidovským bývalým vlastníkům a jejich rodinám možnost zažádat o restituci nebo kompenzace za majetek zabavený během holocaustu nebo komunistickými úřady,“ sdělil Gideon Taylor z WJRO.

Navzdory absenci takové ligislativy polské soudy v minulých letech vrátily v restituci majetek nebo přiznaly kompenzace hned několika žadatelům. Polští právníci specializující se na restituční právo sdělili JTA, že nelze uvést, kolik z těchto žadatelů o restituce bylo židovského původu. Polsko sice roku 1997 vydalo zákon umožňující restituovat majetek, který dnes vlastní obce, avšak podle WJRO ani po uplynutí patnáctileté lhůty na podání žádosti nebyla většina z 5000 podaných žádostí vyřešena, a z těch, co vyřešeny byly, drtivá většina nevedla k restituci ani kompenzaci.