Dnes je 28. 3. 2020
Zpravodajství
O projektu

Polský premiér: nejen Poláci, ale i sami Židé se podíleli na holocaustu

22. 2. 2018, -mk- |  Svět

MNICHOV – Vlnu kritiky, mezi jinými i ostrý odsudek izraelského ministerského předsedy Benjamina Netanjahua, vyvolal svým výrokem na mnichovské konferenci o bezpečnosti polský premiér Mateusz Morawiecky, když na dotaz izraelského novináře ohledně kriminalizace těch, kteří hovoří o polském podílu na holocaustu, zmínil také „židovské spolupachatele holocaustu“. „Samozřejmě to nebude trestné a nebude pokládáno za protizákonné mluvit o polských pachatelích holocaustu, stejně jako tu byli i židovští, ruští nebo ukrajinští spolupachatelé,“ řekl Morawiecky. Současně zdůraznil, že Poláci za války pomáhali svým „židovským bratrům a sestrám“. Na jeho výrok reagovala ostrou kritikou vedle premiéra Netanjahua například poslankyně ze Sionistické unie Cipi Livniová. O den později polský premiér na vysvětlenou svého výroku dodal, že mu šlo o „upřímně míněnou výzvu k otevřené debatě o zločinech spáchaných na Židech během holocaustu, nehledě na národnost těch, kdo tyto jednotlivé zločiny páchali“.

Ve svém dotazu izraelský novinář z listu Jediot Achronot Ronen Bergman zmínil osobní příběh své matky, jejíž ukrývanou rodinu se rozhodli Poláci udat gestapu – jen díky tomu, že zaslechla jednoho z polských sousedů, jak o svém záměru hovoří, se Bergmanově matce podařilo značnou část rodiny na poslední chvíli zachránit. Bergmanova matka se kvůli této události později zapřisáhla, že do Polska už nikdy více nevkročí. Bergman dodal, že podle nového polského zákona by i takovéto sdílení příběhu jeho vlastní rodiny bylo pokládáno za nezákonné. Jeho dotaz byl odměněn potleskem.

VIDEORONEN BERGMAN KLADE DOTAZ POLSKÉMU PREMIÉROVI MORAWIECKÉMU


Morawiecki kromě zmíněného výroku v odpovědi na Bergmanovu otázku uvedl, že hlavním smyslem zákona je zabránit tomu, aby se nacistické zločiny spáchané v okupovaném Polsku nevztahovaly nepravdivě k polskému národu. Jen za loňský rok musely podle něj polské ambasády v 260 případech reagovat na vyjádření, v nichž se objevovalo slovní spojení „polské tábory smrti“.