Dnes je 5. 6. 2020
Zpravodajství
O projektu

Polský krajně pravicový poslanec se setkal Hizballáhem. Schůzku označil za „příležitost konfrontovat mýty s realitou“

16. 3. 2018, -jg- |  Svět

VARŠAVA/BEJRÚT – Polský poslanec Pawel Skutecki, člen krajně pravicového protisystémového uskupení Kukiz 15, se v pondělí 12. března setkal v Libanonu s Mohamadem Raadem, šéfem parlamentní skupiny, která v libanonské dolní sněmovně reprezentuje šíitské militantní hnutí Hizballáh a převzal od něj ocenění – medaili. Skutecki přitom odmítl hlasy kritiků, že by Hizballáh byl teroristickou organizací s antisemitskou agendou a o Raadovi řekl: „Je to respektovaný zákonodárce, šéf skupiny Hizballáhu, s nímž se setkávají nejdůležitější světoví lídři.“ Kritikům ještě vzkázal, že jsou „loutkami loutek v rukách loutkářů“. Podle Klaudie Klimekové, předsedkyně TSKZ, pobočky židovského kulturního a vzdělávacího centra v Krakově, byla akce Skuteckého a jeho strany, jíž kdysi rakouský deník popsal jako radikálně nacionalistickou, provokací zaměřenou na Izrael a Židy ve světle debaty posledních dní ohledně Polska a zákona o holocaustu.

Podle Klimekové se Skutecki a další politikové snaží využít debatovanou polskou legislativu ke zhoršení polsko-židovských a polsko-ukrajinských vztahů. „Nemohu si představit, že by tato návštěva okomentovaná na Facebooku byla jen důsledkem nedostatku znalosti a hlouposti,“ dodala Klimeková.

Na svém Facebooku Skutecki popsal setkání Raadem a dalšími představiteli Hizballáhu jako „extrémně pozitivní“ a jako příležitost „konfrontovat mýty s realitou“. Schůzka se podle něj nesla v duchu „množství konkrétních deklarací, kde ve velkém zafungovala vzájemná chemie“. Status byl doplněn fotografií Skuteckého s Raadem, který mu předává medaili.

Mohamad Raad označil roku 2011 tehdejšího amerického velvyslance v Libanonu Jeffreyho Davida Feltmana za „špiona“. Feltman je židovského původu. Hassan Nasralláh, vůdce hnutí Hizballáh, ve své řeči v roce 2001 pronesl, že „pokud se všichni Židé shromáždí v Izraeli, bude to pro nás jednodušší, než je pronásledovat všude po světě.“

Hizballáh je na seznamu teroristických organizací v USA, Kanadě, Austrálii, Nizozemsku a několika dalších zemí. Jinak je to ovšem v rámci politiky Evropské unie. Ta považuje za teroristické jen jeho militantní křídlo.