Dnes je 4. 6. 2020
Zpravodajství
O projektu

Polský Klimontów: Místo židovského hřbitova školní hřiště

26. 9. 2018, -rjw- |  Svět

KLIMONTÓW – Šestého září se v Klimontówě na jihovýchodě Polska konala velká slavnost: První školní den starosta s ředitelkou školy slavnostně otevřeli nový sportovní komplex. Podle fotografií to byla velká sláva: hudba, proslovy, balónky, přestřižení rudobílé stužky na fotbalové brance a obřadný první výkop pana starosty a posvěcení místním knězem. Zanedlouho však muzeum šoa „Šem Olam“ v izraelské Chadeře upozornilo, že sportovní komplex stojí na bývalém židovském hřbitově. Tvrzení „Šem Olam“ potvrzují fotografie na stránkách varšavského Muzea dějin polských Židů „Polin“ a je nepravděpodobné, že by místní úřady nevěděly, že staví hřiště na hrobech: Vedle bývalého hřbitova stojí (zrenovovaná) modlitebna. Otázkou je, jak se k situaci postaví krakovská židovská obec.

Klimontówský hřbitov byl – poněkud neobvykle – založený u východní strany synagogy. Pocházel asi z 18. století a ve 30. letech měl být kvůli přeplnění uzavřen a nahrazen novým hřbitovem za městem poblíž křesťanského. Období šoa však učinilo konec jak plánům, tak i celé místní židovské komunitě.

Během války se počet náhrobků scvrkl na 40 a ve druhé polovině století, kdy byl pozemek přidělen ke škole, už zbylo jen několik kusů. Ty byly soustředěny do rohu hřiště. To mělo dlouhou dobu podobu zatravněného pozemku. Nedávno se však podařilo městu získat významnou dotaci – přes 300 tisíc zlotých – na jeho přeměnu v moderní sportoviště.

Někteří aktivisté z organizací na zachování památky obětí šoa to ovšem považují za nepietní. Meir Bulka z organizace J-Generation se domnívá, že při stavbě hřiště došlo ke znesvěcení hrobů. „Pokládali tam trubky. Museli narazit na hroby,“ řekl pro JTA. Ředitel muzea „Šem Olam“ rabín Avraham Krieger, vedení města napsal, že „je to hrubě urážlivé vůči židovskému lidu“ a šéf Světové sionistické organizace (WZO) to označil za „kopanec, který dalo Polsko polským Židům“.

Hledání dobrých řešení pro (nejen) židovské sakrální památky na polském venkově je nesnadné. V případě Klimontówa se však zdá, že diskuse skončila. Na místě hřbitova už se hraje fotbal a basket a kdo by chtěl hřiště rušit, musel by zdejším dětem zrušit hřiště a zbořit houpačky.