Dnes je 28. 3. 2020
Zpravodajství
O projektu

Polsko zrušilo účast, summit zemí V4 se v Izraeli nekoná. Za rozkolem jsou výroky izraelských lídrů na účet Poláků v době šoa

19. 2. 2019, -jg- |  Svět

VARŠAVA – Polský předseda vlády Mateusz Morawiecki uvedl, že se jeho země nezúčastní summitu zemí visegrádské čtyřky, který se během středy a čtvrtka měl konat v Jeruzalémě. Ještě v neděli 17. února chtěl za sebe poslat ministra zahraničí Jacka Czaputowicze. Důvodem měly být poznámky izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, který měl minulý pátek ve Varšavě prohlásit, že „Poláci spolupracovali s nacisty“. Izraelská velvyslankyně v Polsku Anna Azariová přitom ještě týž den na setkání s novináři tato Netanjahuova slova popřela s tím, že šlo o chybnou citaci jednoho z izraelských deníků. O definitivní roztržku mezi Polskem a Izraelem se však později postaral izraelský ministr zahraničí Jisrael Katz, když v pondělí izraelské televizi zopakoval citát někdejšího premiéra Jicchaka Šamira, že „Poláci sají antisemitismus s mateřským mlékem“. Varšava pak svou účast definitivně odvolala, lídři Maďarska, Slovenska a České republiky nicméně do Izraele dorazí.

Podle zpravodajství Times of Israel představují země tzv. Visegrádské čtyřky nacionalistické a konzervativní křídlo Evropské unie, které podporuje Izrael a jeho vládu více, než západoevropské země. Nicméně ani tento středoevropský blok nezůstal ušetřen v Izraeli kritiky, a to na obou stranách politického spektra. Podle mnohých totiž současná izraelská vláda upřednostňuje s těmito zeměmi hlubší spolupráci na úkor toho, že se v těchto zemích méně zajímá o zachovávání památky holocaustu a projevy antisemitismu.

Tečka za summitem

Ministr Jisrael Katz z pravicové strany Likud v neděli uvedl, že „památka holocaustu je něčím, o čem nemůžeme dělat kompromisy. Je to jasné a na to nezapomeneme, ani to nepromineme.“ „V diplomacii se snažíte nikoho neurazit, ale nikdo nebude měnit historickou pravdu. Poláci kolaborovali s nacisty, to definitivně. A jak řekl Jicchak Šamir, sají antisemitismus s mateřským mlékem,“ dodal s tím, že je potomkem přeživších holocaust a v komunitě přeživších také vyrůstal. Na to polský premiér Morawiecki napsal na Twitter, že byl šokován Jisraelem Katzem, jenž se jako potomek přeživších holocaustu dopustil „tak ostudných a rasistických poznámek“. To udělalo definitivní tečku nejen za polskou účastí na sjezdu V4 v Jeruzalémě, ale i za konáním celého sjezdu. Zástupci ostatních tří zemí se tak mohou s izraelskými představiteli sejít jen na bilaterální úrovni.

Jisrael Katz ale zůstal ve svých vyjádřeních neoblomný. Televizi i24 News řekl, že „nám nikdo nebude říkat, jak se máme vyjadřovat, nebo jak vzpomínat na své mrtvé“. Zrušení summitu V4 v Jeruzalémě je také ohromujícím zvratem oproti loňskému roku, kdy Netanjahu s Morawieckým podepsali společné prohlášení, v němž Izrael vychází vstříc interpretaci historie druhé světové války v Polsku tak, jak ji uvádí současná polská vláda. Podepsání této dohody nicméně předcházela další roztržka mezi oběma zeměmi, a to poté, co Jeruzalém kritizoval přijetí polské legislativy, která kriminalizuje ty, kdo by chtěli volat Polsko k odpovědnosti za zločiny, které se během války na jeho území udály.

Polské odškodnění a kompenzace

Podpis společného prohlášení Morawieckého a Netanjahua napadl také jeruzalémský památník holocaustu Jad vašem, což je jindy velmi nepolitická instituce, a nazval ji „nejen urážkou historické pravdy, ale i paměti hrdinství Spravedlivých mezi národy“. Těch památník Jad vašem uznalo v samotném Polsku na 6800, více, než v kterékoliv jiné zemi světa. Společné prohlášení také postavilo na stejnou úroveň antisemitismus s antipolonismem, o němž později Morawiecki řekl, že si jej přeje dostat do učebnic jako uznanou formu diskriminace.

Proti Katzovým slovům se postavila i Unie židovských komunit v Polsku a polský vrchní rabín Michael Schudrich. „Co byste očekávali? Prakticky řekl, že všichni Poláci jsou antisemité. Jak očekáváte, že budou Poláci reagovat? Na obou stranách jsou nezodpovědní lidé, a když ti učiní nezodpovědné prohlášení, najdou se další nezodpovědní lidé, kteří začnou jednat. To v žádném případě neomlouvá antisemitismus v Polsku, stejně tak, jako to neomlouvá překroucení pravdy izraelskými lídry,“ řekl serveru JTA Schudrich. „Poněkud paušální generalizací, která neměla být nikdy vyslovena“ označil Katzova slova i mluvčí Centra Simona Wiesenthala.

Poté, co v neděli Morawiecki uvedl, že na sjezd zemí V4 do Izraele nezavítá, sdělil polským novinářům, že „navracení majetku americkým občanům židovského původu je již definitivně dořešeno“. Dodal, že Polsko podepsalo už před lety s USA dohodu o beztrestnosti, která zemi „této povinnosti zbavuje“.

Morawiecki na tiskové konferenci ještě uvedl, že očekávání, že Polsko by mělo platit odškodné za německé zločiny „jsou založeny na zásadním nedorozumění“. „My jsme ti, kdo mají právo žádat o odškodnění,“ řekl polský premiér. Reagoval tak na slova ministra zahraničí USA Mikea Pompea, který v úterý ve Varšavě řekl: „Naléhavě vyzývám své polské kolegy, aby pokročili s komplexními právními předpisy ohledně restitucí soukromých nemovitostí pro ty, kdo během holocaustu ztratili majetek.“ Jenže podle polské vlády je to právě Německo, kdo nezaplatil kompenzace Polsku za újmy, které během druhé světové války utrpělo. Podle současné polské vlády Německo Polsku na kompenzacích dluží až 700 miliard dolarů. Morawiecki sdělil, že Pencemu ukázal fotografii za války zničené Varšavy. „Viděl jsem, že byl znepokojen,“ řekl.