Dnes je 10. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Polsko dá víc než půl miliardy korun na záchranu historického židovského hřbitova ve Varšavě

21. 12. 2017, -jg- |  Svět

VARŠAVA – Polská vláda se rozhodla investovat 100 milionů zlotých (asi 610 milionů korun) do restaurování varšavského židovského hřbitova. Polský vicepremiér Piotr Gliński o tom v pondělí 18. prosince informoval Roberta Singera, výkonného místopředsedu Světového židovského kongresu. Oba pánové, Gliński i Singer, se přitom setkali právě na samotném hřbitově, během Singerovy krátké oficiální návštěvy ve Varšavě. Singer rozhodnutí Poláků uvítal a sdělil: „Světový židovský kongres vyzývá všechny evropské vlády, včetně polské, aby vyvinuly veškeré úsilí v zamezení antisemitismu a xenofobie jednou pro vždy. Je důležité, aby se všechny menšiny a všichni lidé na tomto kontinentu těšili základnímu lidskému právu života v míru a bezpečí. Žádáme po evropských lídrech, aby kladli důraz na přijetí nezbytné legislativy, která zajistí, že projevy nenávisti budou trestány se vší přísností a stejně tak nahlas odsouzen jakýkoliv náznak antisemitismu, neonacismu a neofašismu.“

Rozhodnutí opravit varšavský židovský hřbitov padlo na půdě polského parlamentu téměř jednohlasně – se 416 hlasy pro a čtyřmi proti. Očekává se, že polská vláda přesune částku 100 milionů zlotých Nadaci polského kulturního dědictví. Ta potom provede restaurační práce na hřbitově v součinnosti v Židovskou obcí ve Varšavě.

Varšavský židovský hřbitov byl založen roku 1806. S počtem kolem čtvrt milionu náhrobků je dnes považován za jeden z nejvýznačnějších židovských hřbitovů v Polsku a jeden z největších v Evropě.