Dnes je 27. 2. 2020
Zpravodajství
O projektu

Polské židovské organizace se obávají vzedmutí antisemitismu. Současnou situaci popsaly jako „daleko od normálu“

22. 2. 2018, -jg- |  Svět

VARŠAVA – Dvacet tři organizací zastupujících Židy v Polsku vydalo v neděli 18. února společné prohlášení, v němž tvrdí, že se v zemi necítí bezpečně a vyzývají k „vzájemnému respektu a pravdě“. Podle těchto skupin se sice v Polsku Židé na rozdíl od mnoha jiných evropských zemí nesetkávají s „přímými fyzickými hrozbami“, situaci však popisují jako „daleko od normálu“. Rostoucí antisemitismus v zemi je podle nich problémem dneška, který nabývá na důležitosti. Signatáři dopisu poznamenali, že současná vlna antisemitismu v Polsku je reakcí na přijetí zákona, jenž limituje debatu o holocaustu a kriminalizuje vyjádření, že by polský národ nebo stát byl odpovědný za zločiny spáchané pod nacistickou okupací. „Nenávistné projevy opustily hranice internetu a dostaly se do veřejné sféry, do novin, televizního vysílání, včetně veřejnoprávních zdrojů,“ popisuje dopis situaci. Židovské komuntity Polska dále uvádějí, že dostávají narůstající počet antisemitských zpráv. Státní představitelé prý přitom antisemitismus odsoudí, ale „nedělají nic, aby zastavili šíření zla“.

Autoři dopisu si rovněž uvědomují, že „nejsme jedinou obětí současného nenávistného klimatu“ v Polsku. „Stojíme v solidaritě se všemi lidmi v Polsku, kteří zažívají nepřátelství a diskriminaci, včetně Romů, muslimů, uprchlíků, lidí tmavé pleti, Ukrajinců a příslušníků dalších etnických, národních, náboženských a sexuálních menšin,“ vyjádřily polské židovské organizace.

„Více než zpřetrhání vztahů mezi Poláky a Židy, které po celá desetiletí od pádu komunismu jen sílily, se obáváme prohlubující se propasti v chápání našeho národního rázu. Stůjte s námi jako upřímní, odvážní a semknutí Poláci. Nenecháme se rozdělit,“ stálo v dopise.