Dnes je 6. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Polská ministryně zpochybnila historicitu pogromů v Jedwabném a v Kielcích

17. 7. 2016, -mk- |  Svět

VARŠAVA – Pouhých několik dní poté, co se polský prezident Andrzej Duda zúčastnil pietní ceremonie k připomenutí židovských obětí poválečného pogromu v Kielcích, vyvolala bouři kritiky ministryně školství Anna Zalewska z konzervativní katolické strany Právo a spravedlnost. Ta v televizním interview pro celoplošnou stanici TVN zpochybnila tento i další pogrom, k němuž došlo v Polsku v roce 1941 v Jedwabném a při kterém zahynuly tři stovky Židů. „Jedwabné je historický fakt, o němž panuje mnoho nedorozumění a předsudků,“ řekla, když byla na tuto událost dotázána. Když moderátor namítl, že Poláci tehdy upálili Židy ve stodole, odrazila Zalewska jeho námitku slovy: „To je váš názor.“

Polská ministryně školství byla v televizním pořadu dotazována na dvě události, na nichž se ukazuje spoluúčast Poláků na vraždění Židů v době druhé světové války i krátce po ní. Kromě pogromu v Jedwabném, k němuž došlo ještě před zahájením nacistického „konečného řešení“ a při kterém uhořely tři stovky Židů ve stodole, kam byli zahnání, šlo ještě o událost v Kielcích v roce 1942. Tam zastřelily polské ozbrojené složky dvaačtyřicet Židů po falešném obvinění ze středověké pověry o užívání křesťanské krve.

Na tyto a další případy upozorňují v posledních patnácti letech knihy polsko-amerického historika Jana Tomasze Grosse, které vyvolaly v zemi značné kontroverze. Polsko bylo jednou ze zemí s nejtěžšími ztrátami na životech za druhé světové války a současně i zemí se silně zakořeněným tradičním antisemitismem. Proto bylo pro polskou společnost obtížné přiznat si, že ne vždy byla za války na straně obětí. To konečně dokládají i reakce na výročí obou velkých pogromů, která se připomínala minulý týden a jichž se účastnil i současný polský prezident Andrzej Duda.

Slova ministryně nové konzervativní vlády už mezitím kritizoval na Twitteru bývalý ministr zahraničí Polska Radek Sikorski. Napsal, že pokud nová premiérka Beata Szydlová nepřiměje Zalewskou za tato slova k rezignaci, „nikdo se nemůže divit, pokud bude její kabinet někdo považovat za judeo-skeptický“.