Dnes je 10. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Pokračování „nahrávkové aféry“. Polský premiér byl nařčen z antisemitských výroků

5. 10. 2018, -rjw- |  Svět

VARŠAVA – Na serveru Onet byla v úterý zveřejněna další část tajné nahrávky polského premiéra Mateusze Morawieckiho (PiS). Pochází z roku 2013, kdy ještě nebyl ve funkci a jde v nich – jako ve většině nahrávek – o domlouvání zákulisních obchodů. Zároveň byl ale nařčen z protižidovského výroku na adresu majitelů investičních fondů. Tuto okrajovou příhodu v rámci aféry zaznamenala židovská média (Times of Israel, JTA). Zveřejnění série nahrávek, pořizovaných od července 2013 do června 2014 ve varšavských restauracích, zachycuje rozhovory osob z kruhů politiky, byznysu a veřejné správy. Ty byly v několika fázích zveřejňované od roku 2014 do loňského srpna (a není jisté, zda se ještě něco neobjeví). Na nahrávce zazní i výroky budoucího polského premiéra, když doslova říká, že pokud přijedou čluny s lidmi z Afriky, „budeme je střílet“.

Tato konkrétní nahrávka pochází ze schůzky M. Morawieckiho, tehdy ještě nikoli premiéra, nýbrž ředitele banky BZ WBK, se Zbigniewem Jagiellem (šéfem banky PKO), Krzysztofem Kilianem (šéfem energetické skupiny PGE) a Kilianovou zástupkyní Boguslawou Matuszewskou. Tématem hovoru ve známé varšavské restauraci „Sova a přátelé“ (Sowa i Przyjaciele) byla politika a finance. Mezi diskusemi o konkrétních obchodech hovořili účastníci o mezinárodní ekonomice a o mimo jiné o riziku uprchlické krize:

„Tam, v Nigerii, je lidí pod 17 let víc než v celé Evropě. […] A ty iPhony jim to ukážou, že tady se žije tak a tam zase takhle.“ Bankéř, z něhož se za několik let stane premiér výslovně říká, že pokud přijedou čluny s lidmi z Afriky, „budeme střílet, budeme je vypuzovat“.

„Chamtiví Američani, Židi, Němci, Angličani a Švýcaři…“

Morawiecki během neformálního hovoru stěžuje na globální ekonomickou situaci slovy: „K****, sedí tam ty bohatý Američani, Židi, Němci, Angličani a Švýcaři, ne? Sedí ve svejch hlubokejch fotelech, víš. Mají samozřejmě nahrabáno tolik kapitálu, že jim můžeš tak akorát políbit p****. A ještě se samozřejmě o ten kapitál doprošuješ, ne? A oni samozřejmě v tý svojí chtivosti… Já se celou dobu na ten svět dívám tak trochu z geografickýho a historickýho hlediska. A přijde mi, že dělají chybu […] jako by jim to nešlo jasně distribuovat.“

Této věty si povšimly Times of Israel a prohlásily jeho slova za „údajně antisemitská“ (allegedly anti-Semitic). Toho si zase povšiml polský tisk, který se zaměřuje především na podezření z korupce. – Deník „Do Rzeczy“ to označil za „hon na premiéra“. Do diskuze už stihl přispět anglicko-židovský aktivista Jonny Daniels, který se na Twitteru premiéra zastal: „Polský premiér není antisemita. Mám tu čest znát se s ním osobně a nazývat ho přítelem svým i přítelem židovského lidu.“ To ovšem neznamená, že se s tímto názorem shodují také rodilí polští Židé.

Jak upozornil Times of Israel, obsah nahrávky byl zveřejněn krátce před Morawieckého cestou do USA a týká se citlivého dobu nynější polské vlády – totiž vztahu k Židům a Izraeli. Tyto vztahy byly narušeny zákonem, zakazujícím mj. označovat koncentrační tábory na polském území jako „polské“, i únorovým výrokem Morawieckiho o „židovských pachatelích“ během šoa. Načasování je přinejmenším divné. Další pasáže totiž vypadají, jako by jejich účelem bylo ztížit premiéru Morawieckimu zahraniční jednání.